Zamknij

Medale Unitas Durat dla rówieśniczek Niepodległej

10:25, 19.06.2020 Aktualizacja: 10:28, 19.06.2020
Skomentuj

Ich losy były różne, ale łączą je podobne doświadczenia z czasów wojny. Stuletnie Józefa Trawińska z Wolicy w powiecie włocławskim, Klara Mańkowska z Zakrzewa w powiecie aleksandrowskim i Wanda Frankiewicz ze Starej Rudy w powiecie grudziądzkim dołączyły do grona rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Józefa Trawińska od zawsze miała wielki talent do gotowania i pieczenia, o którym dziś chętnie opowiadają rodzina i znajomi. Całe życie prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne. Jest babcią dziesięciorga wnucząt, prababcią siedemnaściorga prawnucząt, ma też jednego praprawnuka. To pogodna, pełna optymizmu seniorka, do niedawna wielka fanka polskich i zagranicznych seriali.

Pełen biogram Józefy Trawińskiej

Klara Mańkowska to osoba pełna optymizmu, otwarta, a przy tym skromna. Interesuje się wydarzeniami z regionu, kraju i świata, chętnie czyta czasopisma. W młodości wykazywała zdolności manualne, które wykorzystywała w pracy w rodzinnym warsztacie stolarskim. Miała talent do wykonywania rzeźb i ozdób meblarskich. W czasie wojny została skierowana na przymusowe roboty do Niemiec, jednak dzięki pomocy polskiego kolejarza uniknęła wywózki.

Pełen biogram Klary Mańkowskiej

Pani Józefie medal wręczyli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść. Pani Klara odebrała medal z rąk członek zarządu Anety Jędrzejewskiej. 

Wanda Frankiewicz od zawsze uwielbiała spacery i prace w ogrodzie. Dziś zdrowie nie pozwala jej oddawać się tym przyjemnościom, ale wciąż lubi odpoczywać na świeżym powietrzu. Mieszka wraz z córką Haliną. Czasy okupacji wspomina niechętnie. Była aresztowana za dostarczanie jedzenia bratu przebywającemu w obozie przejściowym w Potulicach (powiat nakielski). Po wojnie prowadziła z mężem gospodarstwo rolne.

Pełen biogram Wandy Frankiewicz

Medal wręczył nestorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W uroczystości wzięli udział burmistrz Radzynia Chełmińskiego Krzysztof Chodubski i Krystyna Smolińska z radzyńskiego biura ewidencji ludności.

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dwadzieścia osiem osób.

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected].

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%