Wczoraj (14 lutego) w Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające osiemdziesiątą rocznicę pierwszych masowych deportacji na Syberię. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Bydgoskie uroczystości upamiętniające wywózki odbyły się w ubiegłą niedzielę (9 lutego) w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników.
Po uroczystym nabożeństwie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sybiracy wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod tablicą w krużganku świątyni, upamiętniającą wywiezionych.
Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy ludzi. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.
Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.
Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz