W niedzielę (11 sierpnia) rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Wisły. Tegoroczne święto odbędzie się w: Toruniu, Włocławku, Ciechocinku, Osieku nad Wisłą oraz Obrowie i będzie połączone z okolicznościową imprezą – Flisem Obojga Narodów na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej. Festiwal wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
We wszystkich festiwalowych centrach zaplanowano dla uczestników szereg atrakcji m.in. stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła oraz jarmarki produktów tradycyjnych, na których będzie można skosztować nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski. W trakcie festiwalu odbędą się także liczne koncerty oraz przeglądy muzyki żeglarskiej i folkowej. Uczestnicy poznają budowę tradycyjnych łodzi oraz wezmą udział w bezpłatnych rejsach. Planowane jest też pokonywanie rzeki wpław. W każdym ośrodku zaprezentowane zostaną także załogi litewskie i polskie, biorące udział we Flisie Obojga Narodów, a zgromadzeni wysłuchają opowieści o tradycjach spławu towarów Niemnem i Wisłą w XVI wieku. Efektownym akcentem imprezy są coroczne parady łodzi i statków wzdłuż nabrzeży Wisły. Na zakończenie festiwalu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu będzie można podziwiać widowisko światło-woda-dźwięk wieńczące pięciodniową imprezę.
Organizatorzy zapraszają także do odwiedzenia miejsc poza głównymi punktami rejsu. W poniedziałek (12 sierpnia) w Nieszawie w drewnianym kościele w Przypuście odbyło się nabożeństwo w intencji flisaków, po którym nastąpiło wypłynięcie promu z orkiestrą dętą naprzeciw statkom płynącym z Włocławka. We Włęczu (powiat toruński) w chacie mennonickiej będzie można wziąć udział w „Śniadaniu u mennonitów”, posiłku przygotowanym według tradycji olenderskich. Z kolei w czwartek (15 sierpnia) zapraszamy do Wielkiej Nieszawki, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzenia z przewodnikiem Olenderskiego Parku Etnograficznego.
Międzynarodowy Flis Obojga Narodów, czyli spław tradycyjnej tratwy przez flisaków z Ulanowa rozpoczął się 27 lipca w Goniądzu nad Biebrzą (woj. podlaskie). Z Festiwalem Wisły połączy się on na odcinku od Włocławka do Torunia. Pierwszym przystankiem flisaków w naszym regionie są bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku. Następnego dnia załogi dopłyną do przystani w Ciechocinku. Stamtąd wyruszą do Osieka nad Wisłą (gmina Obrowo), a w środę (14 sierpnia) do Torunia.
Więcej informacji i program dostępny jest na stronie festiwalu.
Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W jej dorzeczu leży koło 80 procent powierzchni województwa oraz 11 z 52 miast naszego regionu, w tym cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa. Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu.
Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, miedzy innymi poprzez użeglowienia jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim. W 2017 roku współorganizowaliśmy rejs promocyjno-badawczy, załadowaną kontenerami barką. Więcej: „Kontenery na Wiśle”.
Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz