Obchodzimy 30. rocznicę wyborów czerwcowych 1989 roku, od których rozpoczęła się droga naszego kraju ku demokracji i otwarciu gospodarczemu. Oficjalne wydarzenia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego Społecznego Komitetu Solidarni - Toruń Pamięta marszałka Jana Wyrowińskiego, odbyły się 2 czerwca w Toruniu. Przed Urzędem Marszałkowskim można obejrzeć prawdziwą podziemną drukarnię z tamtego czasu.
- 30 lat temu Polacy odrzucili komunizm i komunistyczny reżim. Był to symboliczny koniec zimnej wojny, początek demontażu bloku sowieckiego, początek nowego porządku światowego. Także my, w Kujawsko-Pomorskiem, mieliśmy w tym swój udział. Warto byśmy pamiętali o przełomie, których się wówczas dokonywał, i bohaterach tamtego czasu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na toruńskim Rynku Staromiejskim została otwarta przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa plenerowa „Wybory czerwcowe 1989 roku. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek” ze zdjęciami, dokumentami i relacjami uczestników i głównych aktorów tamtych wydarzeń, którą będzie można oglądać do 17 czerwca, również w Bydgoszczy i Toruniu.
Miejsca ekspozycji wystawy w przestrzeni miejskiej:
Bydgoszcz - Wyspa Młyńska, 4-17 czerwca
Toruń – Rynek Staromiejski (2-10 czerwca) i plac przed Urzędem Marszałkowskim (10-17 czerwca)
Włocławek – plac Wolności, 4-17 czerwca.
Oficjalne uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyły się w amfiteatrze toruńskiego Muzeum Etnograficznego, gdzie 25 maja 1989 roku odbyło się historyczne spotkanie przedwyborcze kandydatów Solidarności z przybyłymi bardzo licznie mieszkańcami miasta. Pierwszym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. W programie znalazły się także m. in. recital Dariusza Sicińskiego i wspólna degustacja 89-kilogramowego piernika (w ramach akcji „Menu wolności”).
W kontenerze ustawionym przed Urzędem Marszałkowskim można obejrzeć wnętrze i urządzenia prawdziwej podziemnej drukarni, z której w latach osiemdziesiątych wychodziły ulotki i niezależne gazety pokazujące, że Solidarność nie poddała się opresyjnej władzy i dodające ducha mieszkańcom regionu.
Obchodom towarzyszą okolicznościowe wydawnictwo historyczne, z wywiadami z bohaterami tamtych dni, oraz seria spotkań członków opozycji antykomunistycznej z młodzieżą szkół podstawowych i średnich w całym regionie.
Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz