Dziś (30 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się X Specjalna Sesja Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem spotkania był samorząd województwa we współpracy ze stowarzyszeniem AKCJA ZDROWIE i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Toruniu.
To kolejna edycja tego wydarzenia, które co roku spotyka się z szerokim zainteresowaniem wśród osób dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami. Założeniem organizatorów jest identyfikacja, prezentacja i popularyzacja problemów prawnych, ekonomicznych i społecznych osób niepełnosprawnych oraz szukanie propozycji ich konkretnych rozwiązań.
W sesji wzięli udział niepełnosprawni reprezentanci różnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa, którzy zasiadając w ławach sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego wcielali się niejako w role radnych województwa. Podczas obrad zgłaszali interpelacje, sygnalizując potrzeby osób niepełnosprawnych i wskazując czynniki niekorzystnie wpływające na jakość ich życia. Kancelaria Sejmiku przekaże interpelacje do podmiotów mogących pomóc w rozwiązaniu danego problemu.
Jak co roku chcieliśmy, aby nasi goście poczuli się szczególnie w tym dniu współgospodarzami sesji, członkami naszej regionalnej wspólnoty korzystającymi na co dzień z pełni swych praw, by wiedzieli, że ich problemy nie są wyłącznie ich problemami, ale całego województwa. Choć przepisy prawne i możliwości finansowe nie zawsze pozwalają na realizację propozycji zgłaszanych w interpelacjach, to bardzo istotne jest, aby te problemy znać i by władze województwa mogły o nich usłyszeć bezpośrednio od osób, których te problemy dotyczą.
W tym roku sesji osób niepełnosprawnych przewodziło prezydium w składzie: przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, pełnomocnik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON ds. współpracy z samorządami i administracją publiczną Piotr Kopyciński, prezes Stowarzyszenia AKCJA ZDROWIE, przewodnicząca Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jolanta Pisarska-Bitowt oraz pełnomocnik zarządu województwa ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Dreszer.
Program sesji, jak co roku, objejmował również część artystyczną – występ Natalii Smoguleckiej, młodej piosenkarki, laureatki festiwali, m.in. Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Impresje Artystyczne” w Ciechocinku oraz konkursu „zaczarowana Piosenka w Krakowie”.
Materiał: Beata Krzemińska
Foto: Mikołaj Kuras
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz