Zamknij
15:32, 17.09.2024

Dnia 17 września, w rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski, odbył się w Chełmnie uroczysty „Marsz Pamięci”. Inicjatywa ta, zainicjowana w 1990 roku przez Jerzego Kałdowskiego, nie tylko czci ofiary II wojny światowej, ale również pielęgnuje pamięć o tragicznych wydarzeniach, jakie spotkały Polaków w wyniku agresji dwóch totalitarnych reżimów – niemieckiego i sowieckiego.

Od ponad 30 lat Marsz organizowany przez Muzeum Ziemi Chełmińskiej gromadzi mieszkańców oraz młodzież z lokalnych szkół, która licznie bierze udział w tej patriotycznej manifestacji. Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem. Na zaproszenie Muzeum odpowiedziała znaczna grupa młodzieży z chełmińskich szkół, która o godzinie 12:45 zebrała się przed Ratuszem, by wyruszyć w symboliczną trasę.

Przemarsz poprowadzony został przez miejsca upamiętniające tych, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań zarówno niemieckich, jak i sowieckich okupantów. Trasa obejmowała ważne punkty pamięci historycznej w Chełmnie, takie jak Pomnik Kawalerzysty, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Faszyzmu, Tablicę Ofiar Stalinizmu, Pomnik 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, Pomnik Katyński oraz symboliczny grób Mariana Szwedowskiego na cmentarzu parafialnym.

Udział młodzieży w Marszu Pamięci świadczy o ich zaangażowaniu w pielęgnowanie narodowej tożsamości oraz pamięci o ofiarach, które zginęły w obronie ojczyzny. To ważne, aby kolejne pokolenia nie zapomniały o przeszłości i o lekcjach, jakie płyną z historii. Każdy krok, który uczestnicy stawiali w trakcie marszu, był hołdem złożonym tym, którzy oddali życie w walce o wolność Polski.

Marsz Pamięci w Chełmnie to nie tylko wspomnienie tragicznych wydarzeń z przeszłości, ale także lekcja patriotyzmu, która uczy, że pamięć o ofiarach i bohaterach narodowych powinna być pielęgnowana każdego dnia. Udział młodzieży w tej uroczystości daje nadzieję, że wartości takie jak wolność, patriotyzm i pamięć historyczna przetrwają w sercach przyszłych pokoleń.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej, kontynuując dzieło swojego założyciela Jerzego Kałdowskiego, dba o to, aby tragiczne wydarzenia II wojny światowej oraz ich ofiary nigdy nie zostały zapomniane.

Serdeczne podziękowania dla Anny Grzesznej-Kozikowskiej, która opowiadała o historii wydarzeń sprzed lat. 

Materiał: e-chelmno

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz