Zamknij
REKLAMA
18:14, 01.04.2022

1 kwietnia o godz. 16:30 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyło się otwarcie wystawy Pawła Wyborskiego pod nazwą "Wokół praobrazu i pramiejsca. Obrazy w ikonie".

Dyrektor Muzeum przedstawił autora dzieł i serdecznie powitał przybyłe na wernisaż osoby. 

Paweł Wyborski to malarz i socjolog kultury. Autor ponad sześćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie, Danii, Belgii i w Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku finalista konkursowej wystawy "Beyond the Frame" w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowego projektu "Nowa ikona" oraz Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Mieszka w Gdańsku. 

Na wystawę w Muzeum Ziemi Chełmińskiej składają się prace w większości z dotychczasowych cykli malarskich inspirowanych w szerokim sensie estetyką ikony. Odniesienie do praobrazu, centralnego pojęcia w filozofii ikony, jest podkreśleniem jej transcendentnego charakteru. Ikona wykracza poza namacalną strukturę, odsłaniając porządek, który promieniuje i prześwieca na jej powierzchni. W ikonie dokonuje się zatem prześwit, w oknie zjawia się rzeczywistość innego rodzaju. 

Wystawa będzie czynna do 10 maja 2022 r.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (1)

AniaAnia

1 0

Jaka rozbudowana sesja zdjęciowa...kto już nie może patrzeć na facjatę Jendyczki łapka w górę.🙂 21:11, 01.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA