Mam nadzieję, że otworzycie swoje serca, aby wesprzeć to wspaniałe dzieło. Dziś pomagamy toruńskiej fundacji Dorotkowo i ośrodkowi sióstr Elżbietanek w Grudziądzu oraz innym beneficjentom, którzy otrzymywali pomoc w poprzednich latach. Liczę na państwa wsparcie – powiedział w sobotę (18 stycznia) marszałek Piotr Całbecki otwierając XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny. Od 2010 roku zebrano ponad 3 miliony złotych.
– Największym marzeniem chłopców z ośrodka w Grudziądzu jest nowa wyremontowana sala gimnastyczna. Marzeniem fundacji Dorotkowo jest stworzenie centrum kultury włączającej. Mam nadzieję, że wywołamy wiele uśmiechów na twarzach podopiecznych obu instytucji – podkreśliła Dagna Całbecka.
Beneficjentami XIII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego są Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu, który pomaga chłopcom niepełnosprawnym intelektualnie od szóstego do dwudziestego czwartego roku życia oraz Fundacja na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół Dorotkowo w Toruniu wspierająca leczenie i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami w szczególności zespołem Downa i pomagająca ich rodzinom. Tradycyjnie część środków odbywającego się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu balu trafi również do beneficjentów poprzednich edycji i misji zagranicznych.
– Taka forma wsparcia jest dla nas bardzo ważna, ponieważ środki z dotacji nie zawsze wystarczają nam na remonty. Środki z balu przeznaczymy na renowację sali gimnastycznej, ponieważ sport jest dla chłopców bardzo ważny – powiedziała prowadząca ośrodek siostra Gracjana.
– Naszym wielkim marzeniem jest stworzenie centrum kultury włączającej, które działa od zeszłego roku, ale my mamy ambitne plany jego rozbudowy na toruńskich Wrzosach. Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem. Pokażemy osobom pełnosprawnym świat osób z niepełnosprawnościami po to, by każdy mógł żyć w społeczeństwie – nie z litości a w pełni – mówi Justyna Słupkowska, wiceprezes fundacji.
Na licytacje przygotowano 150 przedmiotów, voucherów na liczne atrakcje, dzieła sztuki oraz przedmioty przekazane przez znane osoby publiczne. Wśród nich jest obraz Juliana Fałata z 1920 roku wykonany techniką gwaszu, suknia wieczorowa zaprojektowana przez Katarzynę Zapałę przekazana przez aktorkę Aleksandrę Popławską. Na licytacji można będzie kupić pióro z kałamarzem ofiarowane przez premiera RP Donalda Tuska, obraz Marii Koli przedstawiający jedną ze scen filmu „Chłopi” podarowany przez autorkę. Przygotowana specjalnie na bal grafika aktora Łukasza Simlata na pewno zainteresuje miłośników sztuki a kibiców kij bramkarza drużyny hokejowej Energii Toruń Antona Svenssona. Wraz z licytacją książki z autografem Roberta Małeckiego „Zapadlina” będzie można wylicytować również dedykację, która znajdzie się w całym nakładzie najnowszej niewydanej jeszcze książki autora. Na aukcji znajdzie się także kolacja z Wojciechem Fibakiem.
– Zawsze bardzo chętnie wspieram takie inicjatywy – powiedział aktor Łukasz Simlat. – Pomyślałem, że dzięki temu mogę wrócić do rysowania ołówkiem. Cieszę się, że mogłem odbyć trzydniową przygodę, by stworzyć tę pracę i dzięki niej wesprzeć to wydarzenie.
Najważniejsze przedmioty licytacji głównej
W XIII Marszałkowskim Balu Dobroczynnym wzięli również udział, m.in. reżyser Jerzy Skolimowski oraz aktorki Aleksandra Popławska, Magdalena Popławska, Agnieszka Dulęba-Kasza oraz wokalista Robert Janowski. W wydarzeniu bierze udział ponad dwieście par. W poprzednich dwunastu edycjach bawiło się 4 400 gości.
XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny:
430 gości
150 licytowanych przedmiotów
4 400 gości dwunastu edycji balu (2010-2024)
3 miliony zł zebranych środków od 2010 roku
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz