Zamknij
10:58, 17.11.2024

Regionalne związki pszczelarskie w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz stowarzyszenia miłośników pszczelarstwa w Toruniu, Złotorii (powiat toruński) i Pszczelej Woli (Lubelskie) otrzymały z budżetu województwa łącznie pół miliona złotych na działania związane z zimową ochroną rodzin pszczelich.

Z przedstawicielami tych środowiskowych organizacji, których działania na rzecz bioróżnorodności ekosystemów są nie do przecenienia, spotkał się członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.

 

–  Współpracujemy z pszczelarzami od wielu lat, na wielu płaszczyznach, nasza pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego prowadzona jest przez zawodowców. Przekazana dziś pomoc finansowa, dla hodowców w całym regionie, to także działanie na rzecz środowiska naturalnego, w którym, jak wszyscy wiemy, pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

– Pszczoły odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu bioróżnorodności – mówił członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa. – Nie bez przyczyny uznaje się, że gdy wyginą pszczoły, z planety zniknie też człowiek. Wsparcie pszczelarzy jest naszym obowiązkiem.

 

Dotacje dla poszczególnych organizacji wynoszą:

 

Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy – 187 692 zł

Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu – 111 873 zł

Regionalny Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku – 154 685 zł

Stowarzyszenie Miłośników Pszczelarstwa w Toruniu – 6 918 zł

Stowarzyszenie Miłośników Pszczelarstwaw Złotorii (powiat toruński) – 2 008 zł

Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka” w Pszczelej Woli (województwo lubelskie) – 36 824 zł (członkowie działają w naszym regionie).

 

Środki te przeznaczone są na zakup specjalistycznej wysokobiałkowej mieszanki paszowej (ciasta pszczelego), która trafi do pszczelarzy w całym województwie.

 

Na dachu Urzędu Marszałkowskiego mieszka 130 tysięcy pszczół. W pięciu ulach ma swoje domy pięć pszczelich rodzin, które od kilku lat pozwalają cieszyć się wspaniałym miodem. Pszczoły zbierają go penetrując najbliższą okolicę, dlatego wytwarzany przez nie miód powstaje na bazie nektarów klonowego, wiązowego, akacjowego, leszczynowego i lipowego. Jest on za każdym razem badany przez właściwe służby i jak dotąd nie zawierał szkodliwych ingrediencji.  Zobacz Nasz wkład w bioróżnorodność

 

To druga pula środków przekazanych na wsparcie pszczelarzy. Zobacz Dotacje dla pszczelarzy to wsparcie bioróżnorodności

   Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@e-chelmno.pl

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz