Zamknij
10:01, 07.09.2024

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski reprezentował samorząd województwa podczas obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Bydgoszczy.

Wcześniej (30 sierpnia), podczas tradycyjnego spotkania w Przysieku pod Toruniem, zasłużeni uczestnicy antykomunistycznej opozycji demokratycznej z całego regionu zostali odznaczeni Medalami Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Jestem szczęśliwy, że możemy uhonorować kobiety i mężczyzn, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej, niepodległej ojczyźnie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Bydgoskie uroczystości rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w kościele św. Andrzeja Boboli. Później, podczas gali w Urzędzie Wojewódzkim, zasłużeni działacze odebrali honorowe medale związku zawodowego Solidarność.

 

Kujawsko-pomorskie obchody rocznicy Sierpnia 1980 rozpoczęły się w 25 sierpnia we Włocławku. W tamtejszej bazylice katedralnej odbyła się msza święta w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych, a następnie ceremonia złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. 1 września podobne uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, miały miejsce w Toruniu – najpierw msza w katedrze śś. Janów, a potem  ceremonie złożenia kwiatów pod tablicą „Ludziom Solidarności” i pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Organizowane przez samorząd województwa doroczne spotkania w Przysieku odbywają się pod koniec sierpnia od wielu lat i są elementem marszałkowskiej polityki dbałości o tę część pamięci historycznej, która oddaje cześć bohaterom naszej najnowszej historii. Ceremonii wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom towarzyszą koncerty i nieformalne rozmowy przy wspólnym posiłku.

 

Lista odznaczonych Medalem Unitas Durat

 

Podpisane na przełomie sierpnia i września 1980 cztery porozumienia między podziemną opozycją demokratyczną a komunistycznym rządem (zawarte 31 sierpnia w Gdańsku porozumienie sygnował Lech Wałęsa) zakończyły falę masowych strajków robotników wielkich zakładów przemysłowych w wielu miastach w Polsce i stały się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu antysystemowego sprzeciwu, mającego w przyszłości przyczynić się do upadku komunizmu w Europie.

 

Zobacz też Temat na długą opowieść

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz