20 września br. Zarząd Powiatu Chełmińskiego rozstrzygnął konkurs dla osób wyróżniających się w działalności rzemieślniczej/rękodzieła promujących Powiat Chełmiński. W dniu dzisiejszym Starosta Chełmiński Zdzisław Gamański uhonorował laureatów II edycji konkursu.
Nagrody Starosty Chełmińskiego dla osób wyróżniających się w działalności rzemieślniczej/rękodzieła promujących Powiat Chełmiński otrzymali: Pani Agnieszka Janus, Pan Kazimierz Wiśniewski, Pan Dariusz Ziółkowski.
Pan Kazimierz Wiśniewski z Papowa Biskupiego.
Pan Kazimierz prowadzi Zakład Kowalski od 1977 r. Odziedziczył go po ojcu Aleksandrze, który przeszedł na emeryturę. Ojciec zdał egzamin czeladniczy w 1952 r., a mistrzowski 1965 r. przed Komisją Egzaminacyjną przy Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy. Pan Kazimierz zdobył tytuł czeladnika w rzemiośle kowalskim w 1975 roku zdając egzamin przed Komisją Egzaminacyjną w Bydgoszczy. W 1988 roku zdobył tytuł mistrza w zawodzie kowal usługowy przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Kuratorium Oświaty Wychowania w Toruniu, natomiast w 2014 roku Dyplom Mistrzowski w zawodzie ślusarz, zdając egzamin mistrzowski przed Komisją Egzaminacyjną Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. W 2004 r. Uchwałą Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła. Również w 2017 roku tym razem Uchwałą Prezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego wyróżniony został Honorową Odznaką Rzemiosła oraz pucharem za 40 lat działalności gospodarczej i członkostwa w Cechu Rzemiosł Różnych w Chełmnie. Tego samego roku otrzymał od Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi odznakę Zasłużony dla Rolnictwa. Pan Kazimierz prowadząc zakład wyuczył 12 uczniów. Wykonuje usługi dla powiatu chełmińskiego i toruńskiego. Pasją do kowalstwa Pan Kazimierz zaraził również swojego syna, który wielokrotnie pomaga mu w pracy.
Sercem kuźni Pana Kazimierza jest palenisko z młotem mechanicznym i kowadłem. Dawniej palił w nim węglem drzewnym i korą brzozową, współcześnie koksem. Podstawowe narzędzia to oczywiście kowadło, młot i szczypce, a surowiec to żelazo. Dawniej Pan Kazimierz jak i jego ojciec, produkowali lemiesze, gwoździe, siekiery, łańcuchy oraz inne narzędzia i przedmioty z żelaza. Bardzo często wykonywali podkowy i podkuwali konie. Obecnie Pan Kazimierz w swojej pracy zajmuje się nie tylko wytwarzaniem przedmiotów, lecz także ich naprawą i rekonstrukcją. Wykonuje części zamienne do ciągników, pługów, agregatów uprawnych i przyczep, a także zajmuje się kowalstwem artystycznym, wykonując elementy wystroju domów lub całe ogrodzenia i bramy. Laureat cieszy się poważaniem w środowisku lokalnym, ponieważ zawód kowala należy do zwodów ginących. Jest on wyjątkową osobą wyróżniającą się w działalności rzemieślniczej. Jego ręczna metoda pracy umożliwia wytwarzanie przedmiotów o oryginalnej i niepowtarzalnej formie. Swoją ciężką pracą promuje powiat chełmiński.
Pan Dariusz Ziółkowski z Chełmna.
Pan Dariusz od lutego 1992 roku pracuje w rzemiośle kominiarskim. Od 31 lat nieprzerwanie pracuje w zawodzie, dbając o bezpieczeństwo przeciwpożarowe domostw, firm, instytucji znajdujących się na terenie powiatu chełmińskiego. Kandydat w trakcie swojej pracy zawodowej przyuczył do zawodu wiele kolejnych pokoleń kominiarzy. Pan Dariusz aktywnie uczestniczy w szkoleniach, reprezentuje chełmińskie rzemiosło na arenie krajowej jak i międzynarodowej. W roku 2006 objął kierownictwo Rejonowego Zakładu Kominiarskiego SPK w Chełmnie. W roku 2012 został nagrodzony za zasługi dla rzemiosła kominiarskiego przez Zarząd Spółdzielni Pracy Kominiarskiej w Toruniu. W 2017 r. postanowieniem kapituły „Kominiarz Roku” został wyróżniony brązowym medalem „Zasłużony dla Kominiarstwa”, jest to ogólnopolskie wyróżnienie Korporacji Kominiarzy Polskich - Stowarzyszenie Zawodowe, które przyznawane jest najbardziej zasłużonym dla rzemiosła Kominiarzom w Polsce.
Pani Agnieszka Janus z Unisławia.
Pani Agnieszka wykonuje „wachlarz” rękodzielniczych umiejętności. Ceramika, szydełkowanie, haftowanie, stolarka, szycie. Już od dziecka wykazywała zainteresowanie ręcznie wykonywanymi robótkami. Pierwszych umiejętności nauczyła ją mama. Jako nastolatka potrafiła samodzielnie uszyć sobie spodnie. Dziś można powiedzieć, że nie boi się żadnych rękodzielniczych wyzwań. Pani Agnieszka zna bardzo dużo technik rękodzielniczych, m.in. o frywolitce czy rechelie, jest wielką pasjonatką rękodzieła i prezentuje wysoki poziom uzdolnień m.in. samodzielnie wyłożyła ścianę płytką ceglaną i wykonała nadbudowę kominka. Laureatka posiada w swojej kolekcji wiele zbiorów, samych obrazów posiada około 100 sztuk, posiada także ręcznie robione 3 metrowe firanki i 1,5 metrowe, niezliczone ilości obrusów, serwetek. Pani Agnieszka posiada także wiele ozdób świątecznych m.in.: koszyczki, choinki, koszulki na jajka, bombki. Potrafi wykonać praktycznie wszystko m.in.: swetry, skarpetki, getry, kocyki, kapelusze, plecaki, bluzki. Pani Agnieszka swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się w gronie rodzinnym. Bardzo chętnie obdarowuje bliskich, znajomych, w tym mieszkańców powiatu chełmińskiego autorskimi prezentami. Podejmuje się realizacji przeróżnych projektów. Jeden z obrazów kandydatki jest w Ameryce. Pani Agnieszka chętnie przekazuje swoje prace na licytacje charytatywne, odbywające się na terenie gminy Unisław i Powiatu Chełmińskiego. W ostatnim czasie prace kandydatki były prezentowane podczas Dożynek Gminno – Parafialnych 2022 w wiejskiej chacie z rękodziełem mieszkańców, przygotowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Unisławiu. Laureatka inspiracji szuka w internecie, ale również samodzielnie tworzy projekty, na bazie których tworzy rękodzielnicze przedmioty. Rękodzieło jest dla Pani Agnieszki ogromną przyjemnością, a jej prace odznaczają się perfekcjonizmem.
Materiał: Anita Styczeń - Inspektor ds. Promocji i Kultury, Starostwo Powiatowe w Chełmnie
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz