Zamknij
REKLAMA
17:48, 11.05.2022

Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (11 maja) w Urzędzie Marszałkowskim wystawę fotogramów dokumentujących pracę usytuowanej na północno-zachodnim Spitsbergenie Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą.

W spotkaniu udział wzięli prof. Ireneusz Sobota i prof. Piotr Hulisz z UMK oraz laureaci tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Świat śniegu i lodu”, a także młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu i będący pod opieką tej placówki młodzi Ukraińcy. Gospodarz województwa zapowiedział, że regionalny samorząd będzie finansowo wspierać funkcjonowanie stacji. Na początek zafundowaliśmy stypendia wyróżniającym się studentom, którzy wezmą udział w przygotowywanej wyprawie polarnej. 

Toruńscy badacze prowadzą na Spitsbergenie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. Stacja posłużyła za bazę czterdziestu dziewięciu już wypraw polarnych UMK, w których uczestniczyli także studenci uczelni, alpiniści, speleolodzy i płetwonurkowie. Pierwsza z takich wypraw, którą kierował prof. Jan Szupryczyński z Instytutu Geografii Polskiej Akademii Nauk, miała miejsce w 1975. Dziełem tej pierwszej toruńskiej ekipy polarnej był domek pod morenami lodowca Aavatsmarkbreen, przekształcony później w obiekt służący naukowcom obecnie. Inicjatorem (a także projektantem domku) był prof. Czesław Pietrucień. W dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył jego syn, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w UM Rafał Pietrucień.

 

- Utrzymywanie stacji badawczej w tak ekstremalnych warunkach, jak te panujące w Arktyce, wymaga wielkiej determinacji. Związani z nią naukowcy, poza tym, że realizują niezwykle ważne badania związane m.in. z klimatem, realizują też marzenia podróżnicze nas wszystkich, Uważamy, że zasługują na naszą uwagę i wsparcie. Dlatego od tego roku będziemy dbać o tę placówkę jak o własną - powiedział dziennikarzom marszałek Piotr Całbecki.    

 

Marszałkowskie stypendia otrzymało dwoje studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, Agata Kwiatkowska i Kamil Czarnecki, którzy przygotowują się do udziału badaniach naukowych na Spitsbergenie. 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA