Zamknij
REKLAMA
17:06, 10.05.2022

Pod okiem policjanta ruchu drogowego z Chełmna przeprowadzona została praktyczna część egzaminu na pierwsze uprawnienia, które pozwalają na samodzielną jazdę rowerem po drogach publicznych. Jazda jednośladem nie sprawiła uczniom większych problemów.

W piątek (6 maja) w Szkole Podstawowej im. Ziemi Chełmińskiej w Podwiesku, na profesjonalnie przygotowanym torze – miasteczku ruchu drogowego, odbył się praktyczny egzamin, w którym wzięli udział uprawnieni do tego uczniowie tej szkoły. Aby do tego doszło, najpierw, w ramach zajęć lekcyjnych dzieci musiały przyswoić wiedzę z zakresu ruchu drogowego i zdać test wiedzy teoretycznej. Ci, którzy pomyślnie przeszli tę próbę, mogli przystąpić do jazdy pod okiem policjanta. Okazało się, że połączenie wiedzy z technika jazdy nie stanowiło problemu dla kandydatów na kartę rowerową i wszyscy zdali egzamin. Kiedy otrzymają już dokument do ręki, będą mogli wybrać się samodzielnie na przejażdżkę rowerową, nie zapominając o przepisach ruchu drogowego.

Przypominamy, że o kartę rowerową mogą się ubiegać osoby, które mają skończone 10. Karta rowerowa jest obowiązkowa dla osób do 18 roku życia, jeżeli do tego czasu nie uzyskały innych uprawnień np. prawa jazdy kategorii AM w wieku 14 lat lub A1, B1 i T po ukończeniu 16 lat. Egzaminy na kartę rowerową przeprowadzane są w szkołach podstawowych, WORD-ach, szkołach nauki jazdy i komendach Policji.

Za jazdę rowerem, hulajnogą elektryczną i UTO bez karty rowerowej mandat mogą dostać 17-latkowie, natomiast za młodszych konsekwencje mogą ponieść ich rodzice lub opiekunowie, którzy pozwalają im na jazdę rowerem po drogach publicznych bez wymaganego uprawnienia. Dzieci do 10 roku życia traktowane są jak piesi i mogą jeździć rowerami po drogach publicznych tylko pod opieką osoby dorosłej, jadąc po chodniku, poboczem, a w przypadku jego braku – po jezdni, jadąc po lewej stronie.  

Materiał: KPP Chełmno 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA