Fotorelacje

Zamknij
15:03, 23.06.2026

Blisko 60 milionów złotych trafi do mieszkańców, lokalnych samorządów i organizacji na przedsięwzięcia służące zwiększaniu retencji wodnej w naszym regionie. Wszystko za sprawą uruchamianego właśnie marszałkowskiego projektu, który jest odpowiedzią na wyzwania związane z suszą i zmianami klimatu. Dzięki grantom pokrywającym 100 proc. kosztów powstaną m.in. nowe zbiorniki wodne i stawy. Nabór wniosków ruszy w lipcu.

O projekcie i zasadach przyznawania grantów rozmawiano podczas konferencji inaugurującej (22 czewca), w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji związanych z gospodarką wodną i rolnictwem oraz eksperci zajmujący się problematyką retencji i przeciwdziałania skutkom suszy. W spotkaniu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Przemysław Sznajdrowski, radny województwa Paweł Zgórzyński i poseł Marcin Skonieczka.

– Zmiany w środowisku naturalnym to zjawiska, które zwykle obserwujemy na przestrzeni dziesięcioleci. Dzisiaj naukowcy wskazują jednak, że procesy, które zachodziły naturalnie przez bardzo długie okresy, obecnie – pod wpływem działalności człowieka – przebiegają znacznie szybciej. Dlatego dziś musimy działać dwutorowo – zarówno zapobiegać dalszym zmianom, jak i radzić sobie ze skutkami tych, których już doświadczamy – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Jestem przekonany, że nasz projekt spotka się z dużym zainteresowaniem i wspólnie uda nam się lepiej zagospodarować zasoby wodne i poprawić ich stan, bo każda kropla wody zatrzymana w naszym regionie ma ogromne znaczenie.

O granty mogą ubiegać się:

jednostki samorządu terytorialnego,

osoby fizyczne,

stowarzyszenia,

spółdzielnie,

spółki wodne,

kościoły i związki wyznaniowe,

inne osoby prawne.

W puli środków jest 60 mln złotych. Maksymalna wartość wsparcia dla jednego grantobiorcy wyniesie 200 tys. euro, a poziom dofinansowania sięga 100 procent kosztów kwalifikowalnych. Projektem objęte zostaną tereny wiejskie – zarówno całe gminy wiejskie, jak i wiejskie części gmin miejsko-wiejskich.

Dofinansowanie można przeznaczyć między innymi na budowę i modernizację urządzeń służących retencji wody (np. jazy, zastawki, podpiętrzenia) oraz tworzenie i odtwarzanie małych zbiorników retencyjnych, m.in. sztucznych zbiorników wodnych i stawów rybnych.

Wart ponad 67 milionów złotych projekt realizowany jest z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]