Kolor i takie takie... pod tym tytułem otwarta będzie nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej na drugim piętrze w Sali Mieszczańskiej w ratuszu.
Już teraz zapraszamy na wernisaż 21 marca 2025 o godz. 18.00
Sandra Francuzik, urodzona w 2000 roku, jest studentką 5 roku projektowania graficznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała także na Accademia di Belle Arti w Palermo we Włoszech. Od początku swojej artystycznej drogi aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, biorąc udział w licznych wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej prace można było zobaczyć na takich wydarzeniach, jak 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale sztuki w Peru, BI International Student Award w Korei Południowej, Taiwan International Student Design Competition, „Visual Dialogues” w Ostrawie, czy na wystawie towarzyszącej festiwalowi Global Citizen w Central Parku w Nowym Jorku. Jako artystka aktywnie angażuje się w sprawy społeczne i kulturalne. Czerpie inspirację z Polskiej Szkoły Plakatu, znanej z unikalnego podejścia do formy i treści, a także ze współczesnej polskiej ilustracji, co pozwala jej eksperymentować z narracją wizualną. Ciągle poszukuje i rozwija nowe koncepcje artystyczne.
Wystawa czasowa "Kolor i takie takie…" to zbiór plakatów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat studiów – tworzonych zarówno w ramach uczelnianych projektów, jak i spontanicznych eksperymentów w domowym zaciszu, ogrodzie czy gdziekolwiek Sandra miała kartkę pod ręką. To opowieść o procesie twórczym, w którym każdy plakat jest efektem poszukiwań, prób i emocji, uchwyconych w barwach, kształtach i strukturach. Plakaty poruszają szeroki wachlarz tematów – od ważnych kwestii społecznych, równościowych i praw zwierząt po lekkie, niemal zabawowe ilustracyjne wariacje.
Charakterystycznym elementem większości plakatów jest ślad ręki – prace powstawały na styku technik analogowych i cyfrowych. W końcu nie ma nic lepszego niż papier i nożyczki! Kolor jako bohater plakatu pełni rolę nie tylko estetyczną, ale i emocjonalną. Każda kompozycja jest eksperymentem z intensywnością, kontrastem i rytmem barw, które nie tylko budują narrację, ale również nadają elementom pozorną „żywotność”. Projektowanie oparte na ożywianiu kolorem to sposób na podkreślenie znaczenia detali, zmianę percepcji i wzbudzanie określonych reakcji odbiorcy.
Zapraszamy na wernisaż 21 marca 2025 o godz. 18.00
Materiał: Muzeum Ziemi Chełmińskiej
--
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz