W związku z przygotowywaną wystawą i publikacją prezentującą życie i twórczość naszego miejscowego malarza Antoniego Piotrowicza (1869 – 1923) a także jego córki Ireny Piotrowicz (1900 – 1923) również malarki, Muzeum Ziemi Chełmińskiej zwraca się do mieszkańców Chełmna i okolicy o udostępnienie do powyższego przedsięwzięcia posiadanych obrazów i pamiątek związanych z życiem i twórczością tychże artystów.
Szczegółowych informacji udziela Anna Grzeszna – Kozikowska, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, tel. 56 686 16 41 lub e-mail: [email protected]
Antoni Piotrowicz urodził się 17 stycznia 1869 r. w Chełmnie. Tu uczęszczał do miejscowych szkół. Następnie wyjechał do Niemiec i Włoch gdzie rozwijał umiejętności artystyczne. Po powrocie do Chełmna aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym i narodowym. Był m.in. współzałożycielem Towarzystwa Gimnastycznego„Sokół”. Malował głównie portrety zasłużonych chełminian, kopie dzieł innych mistrzów a także obrazy o treści religijnej. W twórczości odnajdziemy również wątek patriotyczny. Początkowo jego pracownia znajdowała się przy ul. Grudziądzkiej 21 o następnie przy ul. Kościuszki 1. Tu nie tylko tworzył, ale również udzielał lekcji malarstwa i rysunku. Zmarł 24 lipca 1923 r. i pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym.
Irena Piotrowicz urodziła się 7 października 1900 r. w Chełmnie. Była ukochaną córką Antoniego Piotrowicza. Pokładał w niej olbrzymie nadzieje malarskie. Pragnął, aby kontynuowała jego dzieło. Od wczesnej młodości pobierała nauki rysunku i malarstwa u swojego ojca. Wykazywała się dużymi umiejętnościami i zdolnościami malarskimi. Podobnie jak ojciec malowała m.in. kopie dzieł innych mistrzów. Zmarła 8 czerwca 1923 r. w Chełmnie. W zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej odnajdziemy również prace Ireny Piotrowicz.
Fot. Antoni Piotrowicz w pracowni malarskiej z córkami Wandą i Ireną, ok. 1915. Zbiory MZCH
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz