Zamknij
REKLAMA

Spotkanie na temat współpracy w zakresie promocji, rozwoju i marki „Ziemi Chełmińskiej“

14.57, 30.06.2022 . Aktualizacja: 20.15, 30.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

W dniu 29 czerwca 2022 roku o godz. 10.00 w Sali Mieszczańskiej w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Ratuszu odbyło się spotkanie na temat współpracy miast, gmin, instytucji i organizacji turystycznych w zakresie promocji, rozwoju i marki „Ziemi Chełmińskiej“.

Na zaproszenie Burmistrza Miasta Chełmna odpowiedzieli Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie Miast i Gmin położonych na terenie Ziemi Chełmińskiej, a także przedstawiciele Muzeów, Oddziałów i Kół PTTK i instytucji działających na terenie „Ziemi Chełmińskiej”.

Inicjatywa podjęcia tego tematu spotkała się z ogromnym  zainteresowaniem, o czym świadczy obecność przedstawicieli samorządów, muzeów, organizacji i instytucji, ale również  podpisane listy poparcia przekazane na spotkaniu lub podpisane po spotkaniu, ale również te przesłane ze strony m.in. samorządów, których przedstawiciele nie mogli być obecni na naszym spotkaniu.

Skąd wziął się pomysł podjęcia tej inicjatywy?

Wszyscy jesteśmy Mieszkankami i Mieszkańcami wyjątkowego miejsca w Polsce, położonego pomiędzy rzekami: Wisłą, Drwęcą i Osą – Ziemi Chełmińskiej. Miejsce to stanowiło niezwykle ważny obszar w historii Europy, ale przede wszystkim odegrało ogromną rolę w historii Polski oraz Zakonu Krzyżackiego. Mając na uwadze zanikanie wiedzy na temat Ziemi Chełmińskiej (i miast położonych w jej granicach) na niwie: edukacji, kultury, sztuki, architektury, historii, turystyki i promocji, zaprosiliśmy Miasta i Gminy położone na terenie Ziemi Chełmińskiej do współpracy przy działaniach mających na celu przywrócenie wiedzy na temat Ziemi Chełmińskiej, jak również jej szeroką promocję.

Każde z miast i gmin z terenu „Ziemi Chełmińskiej” jest wyjątkowe/a, posiada własną bogatą historię, cenne zabytki i wiele ciekawych atrakcji turystycznych. To jest nasze wspólne dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo Ziemi Chełmińskiej. Dziś, niestety, obserwujemy stopniowe pomijanie znaczenia „Ziemi Chełmińskiej”, jako niezwykle ważnego historycznie, geograficznie czy turystycznie regionu na mapie Polski.

W trakcie spotkania podjęliśmy wspólną dyskusję na temat Ziemi Chełmińskiej. Czy jest obecna w regionalnej świadomości? Czy mieszkańcy Ziemi Chełmińskiej czują się Chełmniakami? Czy widzimy w naszym regionie "chełmińskość"? I kluczowe: czy jesteśmy gotowi na współpracę, aby z potencjału dziedzictwa kulturowego Ziemi Chełmińskiej uczynić potencjał rozwoju miast, miasteczek, miejscowości i gmin na niej położonych.  Po spotkaniu mamy pewność: tak - jest potencjał, tak - jest wola współpracy, tak - jest konieczność podjęcia działań.

Dzisiejsze spotkanie to tylko początek. Mamy nadzieję dobrej, wspólnej, długotrwałej współpracy turystycznej, promocyjnej, kulturalnej oraz co kluczowe gospodarczej.

Naszą inicjatywą chcemy spowodować, aby marka „Ziemia Chełmińska” pojawiła się w świadomości nie tylko środowisk zainteresowanych osób czy mających wpływ na opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych, budowanie lokalnych marek regionu, ale przede wszystkim turystów odwiedzających Polskę oraz nasz region.

Materiał:  Piotr Murawski, Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna

 

Dodatkowych informacji udziela Wydział Komunikacji Społecznej, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Chełmna, tel. 56-677-17-19, 500-149-366.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%