Zamknij
REKLAMA

Muzeum przygotowuje wystawę „Moja Pierwsza Komunia św.”

09:35, 20.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W związku z bardzo dużym sukcesem wystawy „Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków” Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie podjęło kolejne wyzwanie i przygotowuje obecnie następną ekspozycję pt. „Moja Pierwsza Komunia św.”

Na wystawie chcielibyśmy przedstawić mieszkańców Chełmna i okolicy właśnie podczas tego ważnego sakramentu. Poszukujemy więc fotografii, pamiątek komunijnych, strojów i innych dewocjonaliów które towarzyszą tym uroczystościom.

Cezura chronologiczna prezentowanych eksponatów to okres od pojawienia się fotografii w Chełmnie tj. przełomu lat 60 – 70. XIX w. po lata 80. XX w. Interesują nas zdjęcia i pamiątki zarówno indywidualne jak i grupowe, wykonane w atelier fotograficznym jak i amatorsko, w kościołach jak i przed nimi.

Na ekspozycji chcielibyśmy ukazać jak zmieniała się moda, fryzury i stroje pierwszokomunijne, dekoracje wnętrz kościołów oraz pamiątki komunijne.

Zwracamy się więc z prośbą do mieszkańców Chełmna jak i okolicy. Przejrzyjcie swoje domowe archiwa, albumy i szafy. Może odnajdą Państwo unikalne artefakty po swoich przodkach, a użyczając je na wystawę możemy pokazać kolejny element historii Chełmna jak i miejscowych parafii.

Otwarcie wystawy planowane jest na ok. 15 maja 2022 r., a dostępna dla zwiedzających będzie do końca czerwca 2022 r. Szczegółowych informacji udziela Anna Grzeszna – Kozikowska tel. 56 686 16 41, mail: [email protected]

Opracowała: A.G.-K.

Na fotografii prezentujemy Pamiątkę I Komunii św. nieznanego chłopca, wykonana w atelier fotograficznym Carla Ellera w Chełmnie, pocz. XX w. (zbiory MZCH)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

heszekheszek

3 0

A kiedy osobista wystawa nominata Jendryczki "Moja zawiła droga do stanowiska przez inny cwany konkurs"? Znudziło się pilnowanie betonek ? Czekamy na podwyżkę? W tym mieście rozdają garściami, na lewo i prawo, ile tylko sobie kto wymarzy....z układu. 15:56, 20.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%