Zamknij
REKLAMA

Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach plecionkarstwa pomorskiego

13:04, 16.04.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnych i niezwykle interesujących warsztatów plecionkarstwa pomorskiego – jednego z ginących zawodów naszego regionu.

Jak wskazują materiały etnograficzne (W. Łęga, Ziemia Chełmińska, O. Kolberg, Dzieła Wszystkie, t. 39 Pomorze) ziemia chełmińska posiadała dwie tradycje plecionek. Jedna z nich dotyczy wikliniarstwa, jest bardziej popularna i praktykowana do dziś. Jej tradycja przetrwała m.in. w miejscowości Bruki Kokocka. Drugą mniej powszechną dziś jest metoda plecionek za pomocą korzenia sosny lub świerku. Plecionki te były niezwykle wytrzymałe i często służyły np. do noszenia ziemniaków. Pójdźmy dalej – Kaszubi do połowy XX wieku wyplatali za pomocą korzenia sosny kosze tkane tak ciasno, że służyły do noszenia wody – materiał, z którego były wyplatane pęczniał i był świetnym środkiem do noszenia ryb z wodą. To te kosze – zapomniane i niezwykle piękne są obiektem naszych zainteresowań.

Zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach trwających 7 miesięcy, które mają na celu naukę wielu technik plecionkarskich. Kosze, które będziemy tworzyć podzielone zostały na poziomy trudności. Naszym celem jest nauka kosza archaiczną metodą spiralną, której sploty były tak ciasne, że nie przepuszczały wody.

Po drodze nauczymy się także plecionek ze słomy i witek brzozowych – elementów tego ginącego zawodu, jakim jest plecionkarz.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy twórcę ludowego z ponad 50-letnim stażem w plecionkach – Czesława Hinca, który w przystępny i ciepły sposób zaprezentuje sposoby plecenia pomorskiego. Pan Czesław jest jednym z ostatnich plecionkarzy kaszubskich, kultywujących to tradycyjne rękodzieło, a ponieważ mamy już doświadczenie w pracy z tym twórcą ludowym, możemy z pełną odpowiedzialnością polecić Wam te ciekawe zajęcia w jego wykonaniu. Do udziału zapraszamy zarówno młodzież jak i osoby dorosłe.

Liczba miejsc jest ograniczona!

Pamiętajcie, że piękno tkwi w naszej tradycji i to od nas zależy czy przekażemy dalej ginące umiejętności twórców ludowych. Jesteśmy odpowiedzialni za własne dziedzictwo, a takie dbanie jak udział w warsztatach to czysta przyjemność! Zdecydowanych uczestniczyć w warsztatach zachęcamy do zapisów pod adresem e-mail [email protected] lub pod numerem telefonu 509 890 684.

Zadanie pn. Mistrz Tradycji Czesław Hinc - zapomniane dziedzictwo plecionek za pomocą metody spiralnej na ziemi chełmińskiej zostało dofinansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna na 2021 rok.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%