Zamknij

W Senacie RP otwarto wystawę poświęconą pamięci Ludwika Rydygiera

09:02, 09.07.2020 Aktualizacja: 09:06, 09.07.2020
Skomentuj

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 1 lipca 2020 roku w Senacie RP otwarto wystawę poświęconą pamięci Ludwika Rydygiera - naszego wielkiego chirurga. Tym bardziej jesteśmy dumni, że część materiałów pochodzi z naszych zbiorów.Wystawa poświęcona Ludwikowi Rydygierowi

„Z racji mojego zawodu Ludwik Rydygier to osoba szczególnie mi bliska. Cieszę się, że udało się doprowadzić w Senacie do pokazania wystawy poświęconej temu jednemu z 2 najwybitniejszych obok Jana Mikulicza-Radeckiego polskich chirurgów” – mówił marszałek Tomasz Grodzki, otwierając 1 lipca 2020 r. ekspozycję przypominającą życie i dzieło tego znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego. Otwarcie wystawy poprzedziło podjęcie przez Senat uchwały w 100. rocznicę śmierci wielkiego polskiego chirurga.

Senator Ryszard Bober, inicjator pokazania wystawy w Senacie, podkreślił, że Ludwik Rydygier był wielkim patriotą, myślicielem, osobą, która wprowadziła do medycyny wiele innowacyjnych metod. Potrafił też działać dla dobra wspólnego. Jak przypomniał prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Jackowski, Ludwikowi Rydygierowi udało się połączyć chirurgów wszystkich 3 zaborów i organizować wspólne zjazdy. Za zaprezentowanie wystawy w Senacie dziękował wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski.

Wystawę „Ludwik Rydygier (1850–1920) – życie i działalność” przygotowała z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.

Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Przeprowadził pionierską resekcję żołądka, opracował nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego czy usuwania gruczolaka gruczołu krokowego.Zapraszamy na stronę Senatu RPhttps://www.senat.gov.pl/…/art,12829,wystawa-poswiecona-lud…

Materiał: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%