Zamknij
REKLAMA

Nowa wystawa czasowa przed chełmińskim ratuszem

17:34, 02.07.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Od dziś tj. 2 lipca 2020 r. do 16 sierpnia przed Ratuszem można zwiedzać nową wystawę czasową. To kolejny wynik współpracy Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Instytutu Pamięci Narodowej. Cieszymy się, że na ekspozycji tej znalazły się materiały z naszych zbiorów.

„Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”

Na ekspozycji poruszone zostały następujące kwestie: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka.

Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cyms, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuka, Tomasza Rogala, ks. Józefa Wryczę, płk. Wojciecha Józefa Gromaczyńskiego.

Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk). Wystawa składa się z 16 paneli.

Materiał: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Fot: J.P.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mieszmiesz

0 0

„Należy stworzyć niepodległe państwo polskie.. " a władza naszego miasta lubi podległość pod butem ...aż się dziwie że "burmistrz" nie zakazał, nie wyznaczył ekipy sprzątającej, nie zwolnił .... zresztą czas pokaże . 15:58, 04.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz