W dniach 28.06-02.07.2020 odbyła się V Letnia Szkoła Karate. Mimo trudnej sytuacji, spowodowanej koronawirusem, obóz odbył się. W szkoleniu, a zarazem wypoczynku wzięli również udział nasi najmłodsi podopieczni. Tym razem skromna grupa w wieku 7-11 lat wraz z innymi kolegami z klubów karate znakomicie spędzała czas w Tucholi.
Organizacja obozu stała pod znakiem zapytania przez ok 2 miesiące. Niemniej wszystko zakończyło się pozytywnie. Pracownicy ZAZ w Tucholi bardzo ciepło przyjęli nasz cały obóz i również stworzyli przyjazną atmosferę, za co serdecznie dziękujemy.
Oczywiście najważniejsze były zajęcia obozowe, które odbywały się 4 razy dziennie.
Zajęcia i opiekę nad uczestnikami sprawowali: Artur Wilento 5dan, Michał Okoński 4dan, Tomasz Bajus 3dan, Piotr Binkowski 2dan, Edyta Wilento 1dan i Hajmie Watanabe- nauczyciel origami i języka japońskiego.
Dzień rozpoczynał się porannym rozruchem, a kończył treningiem kata, pokazami i omówieniem dnia przez shihana Wilento. W programie treningowym karate instruktorzy skupili się na doskonaleniu podstaw karate i rozwijaniu ogólnej motoryki. Większość uczestników poznało nowe techniki i nowe formy kata. Treningi w małych grupach dały możliwość instruktorom na szybkie poprawianie niedociągnięć i duże urozmaicanie zajęć.
Oprócz treningów uczestnicy skorzystali w upalne dni z kąpieli w jeziorze Głęboczek i jeziorze Środkowym. Zwiedziliśmy Tucholę „szlakiem średniowiecznego miasta” i Wioskę Górniczą w Pile-Młyn – poszukując ukrytego skarbu.
Nie zabrakło również lekcji origami i kina nocnego, a także treningu mocno-nocnego. Na trening o północy wszyscy czekali z niecierpliwością. Przyznać trzeba, że postawa na tych zajęciach była godna podziwu. Z wyjątkiem jednego „śpiocha” wszyscy stawili się o czasie w wyznaczonym miejscu, a potem dzielnie ćwiczyli przez godzinę. W tym roku głównym testem było wykonanie 500 technik za jednym razem – co udało się wszystkim – gratulacje!!
Na zakończenie odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu junior. Z naszego klubu pięć osób podeszło do egzaminu. Jakub Biesiada zdał na 10/1kyu, Franciszek Gąbka 10/1, Aleksander Skuza 10/2 kyu, Szymon Bagiński 9/2 kyu i Kacper Panek 9/2 kyu.
A w dniach 8-16.07.2020 odbyła się kolejna edycja Wakacji z Karate. Gościliśmy tym razem w obiektach Zespołu Szkół Sportowych w Człuchowie. Mimo wcześniejszych zapowiedzi o problemach, związanych z organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży podczas tegorocznych wakacji, obóz doszedł do skutku i to z dużym powodzeniem. W szkoleniu wzięła udział młodzież z klubów kyokushin karate, a wśród nich i 15 ćwiczących w BSKK..
Obóz poprowadził zespół trenerów i instruktorów kierowany przez shihan Artura Wilento 5dan. Treningi prowadzili shihan Piotr Zembrzuski 5dan, sensei Janusz Drywa 4dan, Michał Okoński 4dan, Mariusz Rudziński 3dan, Ewelina Mirosław 3dan, Krzysztof Sosnówka 3dan, Adam Witkowski 2dan, Krzysztof Komorowski 1dan oraz zajęcia origami i kaligrafii Hajime Watanabe.
Zajęcia główne odbywały się cztery razy dziennie z podziałem na grupy według wieku i stopnia zaawansowania. Warunki związane z aktualną sytuacją sprawiły, że tym razem zmieniali się prowadzący grupy. Instruktorzy stanęli na wysokości zadania i z dużym zaangażowaniem prowadzili poszczególne treningi. Głównym celem było doskonalenie i jak to mówił shihan Wilento ..”szlifowanie techniki karate tak, aby z diamentu stała się pięknie lśniącym brylantem o dużej wartości.” Próbowano to czynić na różne sposoby - tak aby treningi były ciekawe i wiązały się z sobą. Instruktorzy, głównie skupili się na zastosowaniu techniki w ruchu ido-geiko. Dało to dobry efekt na przełożenie jej do treningu walki.
Wszystkie zajęcia popołudniowe związane były z treningiem kyokushin karate. Wykorzystano do tego całą przestrzeń sportową obiektu. Pozwoliło to na dużą swobodę ćwiczeń i ich urozmaicanie. Efekt można było zaobserwować podczas egzaminu w ostatnich dniach obozu. Zaangażowanie w trening uczestników było wysokie. Dlatego sam egzamin wypadł dobrze i wszyscy zdali na kolejne stopnie kyu. Z naszego klubu sześc osób zdało egzamin na swoje kolejne stopnie. W kolejności na najwyższy Igor Płatek 4/1 kyu zielony pas, Kinga Lonser 5/2 kyu, Bartosz Jakubowski 5/2 kyu, Marcel Gaszkowski 6/2 kyu, Marcel Pawiński 6/1 kyu i Maria Otlewskia 8/2 kyu. Wszyscy zadli egzamin na szóstkę z plusem.
Na zakończenie dnia odbywał się trening kata z podziałem na jeszcze mniejsze grupy. Uczono i doskonalono kata Taikyoku, Pinan, Geksai-sho. Pod koniec treningu wszystkie grupy prezentowały to, czego się nauczyły.
Zajęcia dopołudniowe i w czasie wolnym związane były z relaksem, który również obejmował naukę origami i kaligrafię. Ponadto zwiedziliśmy rynek miasta Człuchowa, historyczny zamek Krzyżacki, park rozrywki wonderland z zoo, byliśmy na kąpielisku OSiR nad jeziorem Rychnowskim.
Stałym punktem programu Wakacji z Karate jest trening Mocno-Nocny. O północy wszyscy stawili się w hali balonowej. Ćwiczący wykonali test 1000 technik a potem zadania związane z ogólną sprawnością i walki. Trening zakończył się wyciszeniem przy dźwiękach japońskiej muzyki relaksacyjnej i w ciszy wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.
Kyokushin Kenbukai Summer Camp Poland Tuchola 2020
W dniach od 28 lipca do 2 sierpnia 2020 roku odbył się już 18 Letni Obóz Karate Polskiej Federacji Kyokushin Karate w Tucholi. Przez 6 dni karatecy doskonalili swoje umiejętności. Chełmiński Klub Kyokushin Karate reprezentowało 5 osób w tym senesi Michał Okoński 4 Dan ( stopień mistrzowski ) Obóz przeznaczony był dla osób starszych i zaawansowanych, ale w tym roku z uwagi na Covid-19 mogli również wziąć udział juniorzy głównie kadrowicze.
Karate to nie tylko sport, ale i sztuka walki, sposób życia. Tak jak olimpijskie sporty walki nastawione na rozwój dozwolonych technik używanych w walce sportowej, co można zaobserwować w boksie, czy kickboxingu, karate sięga o wiele dalej. Poza czysto fizycznymi aspektami walki w karate człowiek rozwija się również duchowo. Zwraca się uwagę nie tylko na walkę w formie uderzeń, kopnięć, bloków, rzutów, dźwigni, służących do samoobrony, ale rozwija się dodatkowe umiejętności ruchowe, takie jak operowanie różnymi przedmiotami (kije Bo Kij 180 cm, JO-( dżo )-kij 110 cm, Sai tomfy, nunchaku i inne), zdolności medytacji, kontroli oddechu.
Karate jako starożytna sztuka walki oparta na KAIZEN – ciągłym rozwoju, sprowadzę walkę do jednej techniki, która musi być skuteczna by obronić się przed przeciwnikiem, agresorem. W związku z tym ważna jest siła całego ciała – ZENTAI RYOKU. W przybliżeniu zjednoczone ciało, jedna technika-jeden ruch ciała. Technika musi być tak wykonana, by była skuteczna.
Większość treningów na tym obozie skierowana była na przenoszeniu środka ciężkości-TANDEM, by maksymalnie wykorzystać potencjał swojego ciała. Ważny był balans, mobilność w stawach oraz gibkość. Oprócz tych fizycznych aspektów wzbogacaliśmy swoje umiejętności o medytację, skupienie na napinaniu, naprężaniu oraz rozluźnieniu ciała przy jednoczesnym nabieraniu powietrza i wydychaniu podczas wykonywania technik walki. Takie umiejętności wymagają bardzo dobrej koordynacji ruchowej.
Podczas obozu również były treningi z kijem (Bo) dla czarnych i brązowych pasów które prowadził Sensei Michał Okoński 4 Dan. Tematem było przypomnienie i doskonalenie kata Bo- Oshino-No- Kun. Natomiast zajęcia Combat 56 poprowadził Sensei Janusz Drywa z Golubia Dobrzynia. Podsumowaniem obozu był egzamin na stopnie szkoleniowe Kyu i mistrzowskie Dan. Jeżeli chodzi o zawodników CHKKK, to na najwyższy stopień Junior zdał Łukasz Chmielecki 2/1 kyu brązowy pas i jedna czerwona belka na stopień senior Damian Madeja 3 kyu zielony pas i brązowa belka oraz Marcin Otlewski 4 kyu zielony pas senior.
Klub składa serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe z dotacji Miasta Gminy Chełmno oraz Starostwa Powiatowego.
Materiał: Michał Okoński
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz