Zamknij
REKLAMA

MF: do poniedziałku można wybrać rodzaj opodatkowania działalności gospodarczej

11.23, 19.02.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Do poniedziałku, 21 lutego można wybrać rodzaj opodatkowania działalności gospodarczej – przypomina Ministerstwo Finansów. Dodano, że w tym roku – po raz pierwszy – wybór metody opodatkowania będzie miał wpływ na składkę zdrowotną płaconą przez przedsiębiorców, również tę należną za styczeń.

„Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 r., mają czas do 20 lutego 2022 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (skala podatkowa, tzw. liniówka lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych)” – podano na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

 

Jak dodano, zgodnie z zasadami zapisanymi w Ordynacji podatkowej, jeśli dany termin zapisany w przepisach podatkowych przypada na dzień wolny od pracy, wówczas ostatecznym terminem jest pierwszy dzień roboczy przypadający tuż po nim.

 

„Z uwagi na to, że w 2022 r. dzień 20 lutego przypada na niedzielę, to zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej termin ulega przesunięciu na kolejny dzień roboczy, tj. poniedziałek 21 lutego” – stwierdzono w informacji MF.

 

Dodano w niej, że w tym roku – po raz pierwszy – wybór metody opodatkowania będzie miał także wpływ na składkę zdrowotną płaconą przez przedsiębiorców, również tę należną za styczeń.

 

Według regulacji wprowadzonych od początku tego roku, osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu. Jeśli ktoś wybierze podatek liniowy, składka zdrowotna będzie wynosić 4,9 proc. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na podatek zryczałtowany, wówczas jego składka zdrowotna będzie wynosić 335,94 zł przy przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł, 559,89 zł przy przychodach pomiędzy 60 tys. a 300 tys. zł, a powyżej 300 tys. zł będzie to 1007,81 zł.1007,81 zł

 

MF podało, że analizuje głosy, według których przedsiębiorcy w tym roku powinni mieć więcej czasu na wybór rodzaju podatku.

 

„Warto wskazać, że odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby jednak niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. Przedłużenie terminu powoduje bowiem również konieczność skorygowania zarówno rozliczeń podatkowych, jak i w składkach zdrowotnych, za okresy przed zmianą formy opodatkowania oraz ewentualnie również założenie nowej ewidencji księgowej z rozliczeniem od początku roku” – stwierdzono w informacji MF.

 

Dodano, że rozporządzenie Ministra Finansów odraczające termin wyboru formy opodatkowania nie mogłoby rozstrzygnąć o innych prawach i obowiązkach przedsiębiorców. Ci bowiem musieliby przecież wiedzieć, jak prawidłowo postępować w okresie od początku roku do odroczonego terminu, np. w zakresie rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, dokonywania wpłat zaliczek na podatek bądź ryczałtu w trakcie roku, a wreszcie składek zdrowotnych. Jak stwierdzono w informacji MF, „takie regulacje wymagają normy ustawowej”.

 

Wybór formy opodatkowania może nastąpić na dwa sposoby. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej prowadzili działalność gospodarczą i chcą dokonać zmiany formy opodatkowania, powinni złożyć informację na ten temat w urzędzie skarbowym. Ci zaś, którzy dopiero rozpoczynają działalność, mogą tego wyboru dokonać poprzez zapłatę zaliczki na określony podatek. Wcześniej, przy rejestracji firmy w CEIDG, trzeba też wybrać rodzaj opodatkowania działalności. (PAP)

 

autor: Marek Siudaj

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%