Zamknij
REKLAMA

Więcej cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS

09:19, 11.05.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec marca tego roku wynosiła niemal 28 tys., co oznacza wzrost o ponad 15 proc. względem lutego 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca br. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia przeszło 780 tys.

 

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie roku liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia 2020 roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie kujawsko-pomorskim 26 tys. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W marcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 766 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o blisko 96 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 71 tys. Również w województwie kujawsko-pomorskim najwięcej przybyło Ukraińców. Ich stan zwiększył się o ponad 2,9 tys. osób, łączna  liczba sięga 22,6 tys. Drugą dominującą grupą w naszym regionie są Białorusini. Ich ilość na koniec marca tego roku przekroczyła tysiąc osób.

 

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 31.03.2021 r.)

Materiał: Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%