Zamknij
REKLAMA

Ułatwienia dla firm z programu: Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie

10:29, 21.04.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

W ramach przeciwdziałania skutkom koronawirusa firmy, które powstały dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”, dostały lepsze warunki spłaty pożyczek - poinformował BGK. Rozwiązania są uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej.

Jak podał bank we wtorkowym komunikacie, celem zmian wprowadzonych w programie jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom oraz utrzymanie miejsc pracy.

"Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID19. Dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji" – powiedziała cytowana w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak poinformowała, cytowana w komunikacie, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, ponad 80 proc. firm utworzonych z pomocą programu prowadzi działalność usługową i handlową. "Są to branże najmocniej dotknięte kryzysem" – dodała.

Bank przypomniał, że wprowadzone dla pożyczkobiorców ułatwienia obejmują możliwość: zawieszenia spłaty do sześciu miesięcy, wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy, lub wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy.

Jak podał BGK, jeśli przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Decyzję podejmie po zapoznaniu się z sytuacją firmy. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres sześciu miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania.

Ponadto przewiduje się, że pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawiesić termin na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.

Z preferencyjnych rozwiązań mogą skorzystać pożyczkobiorcy, którzy już odczuwają lub są narażeni na negatywne skutki związane z COVID-19. Zmiany warunków zawartych umów będą mogły nastąpić na wniosek pożyczkobiorcy. Aby z nich skorzystać, powinien on skontaktować się z instytucją finansującą, z którą podpisał umowę pożyczkową. We wniosku firma powinna wpisać uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na jej sytuację. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi. Ich lista jest dostępna na stronie: wsparciewstarcie.bgk.pl. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA