Zamknij

Regulamin odpowiedzialnej gry - co to jest?

16:27, 21.01.2019 Aktualizacja: 16:30, 21.01.2019
Skomentuj

Znowelizowana ustawa hazardowa uregulowała działalność firm bukmacherskich nie tylko w zakresie opodatkowania czy dopuszczalnej formy prawnej. Od 1 kwietnia 2017 roku wszyscy legalni bukmacherzy mają obowiązek działać w oparciu o zaakceptowane przez ministerstwo finansów regulaminy odpowiedzialnej gry. Co dokładnie można w nich znaleźć?

Zgodnie z obowiązującą od 1 kwietnia 2017 roku znowelizowaną ustawą hazardową, w Polsce legalnie mogą działać jedynie firmy bukmacherskie posiadające licencję ministerstwa finansów. Aby ją otrzymać, operator zakładów wzajemnych musi m.in. posiadać siedzibę na terenie Polski, płacić w naszym kraju 12% podatku obrotowego, a także weryfikować wiek i tożsamość graczy – tak by z ich usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie. – To regulacja oczekiwana przez wiele osób, które widziały nieprawidłowości na rynku gier hazardowych. Naszym założeniem było udzielenie ochrony osobom, które są zainteresowane takimi usługami, w zgodzie z przepisami unijnymi, ale również ograniczenie szarej strefy w tym segmencie – mówił w marcu 2017 roku wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Legalni bukmacherzy muszą ponadto działać w oparciu o tzw. regulaminy odpowiedzialnej gry. To jeden z warunków, by otrzymać koncesję resortu finansów.

Co można znaleźć w regulaminie odpowiedzialnej gry?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, regulamin odpowiedzialnej gry musi znaleźć się na stronie internetowej legalnego bukmachera najpóźniej w chwili, w której rozpoczyna on oferowanie swoich usług graczom. W większości przypadków znajduje się on w jednej z zakładek na stronie głównej, zazwyczaj w formie pliku PDF lub skanu – koniecznie z pieczęcią ministerstwa finansów oraz podpisem uprawnionego urzędnika. Jest to potwierdzenie, że regulamin został zaakceptowany przez resort finansów (tak jest w przypadku np. regulaminu zakładów bukmacherskich Fortuna).

Co konkretnie znaleźć można w regulaminach odpowiedzialnej gry? Mówiąc w skrócie, są to dokumenty, które mają służyć graczom pomocą w kontrolowaniu czasu oraz pieniędzy poświęcanych na typowanie wyników wydarzeń sportowych.

Jak powszechnie wiadomo, zakłady bukmacherskie są grą hazardową, więc można się od nich uzależnić. Uzależnienie od hazardu jest natomiast chorobą, która zagraża kondycji psychicznej i fizycznej, sytuacji finansowej, rodzinnej, zawodowej i społecznej gracza. Dlatego też w regulaminach odpowiedzialnej gry znaleźć można informacje o tym, dlaczego oraz w jaki sposób weryfikuje się wiek i tożsamość graczy, na czym polega rejestracja u danego bukmachera (jakie dane i dokumenty są wymagane), po co bukmacherzy udostępniają możliwość ustawiania limitów dotyczących czasu i pieniędzy przeznaczanych na granie, a także gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy typer zauważy u siebie objawy uzależnienia od hazardu. Pomocą w tej kwestii służą specjalnie opracowane zestawy pytań – odpowiadając na nie gracz uświadamia sobie, czy ma ewentualny problem z hazardem i czy powinien już szukać wsparcia specjalistów.

W celu ochrony graczy przed niekorzystnymi skutkami hazardu bukmacherzy zastrzegają też w regulaminach, że nie udzielają pożyczek na granie pod żadną postacią, że gracze mogą ustawiać sobie nieodwracalne autoblokady korzystania z ich stron internetowych na określony czas lub że nie mogą mieć ujemnego salda na swoim koncie. Są to bardzo pozytywne sygnały wskazujące na to, iż legalni bukmacherzy na poważnie angażują się w ochronę swoich graczy przed ewentualnym uzależnieniem.

Materiał ekspercki

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%