W piątek – 13 grudnia – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmnie przy Stowarzyszeniu Ludzie-Ludziom w gronie przyjaciół świętowały 20. urodziny.
- Życzę Wam, żebyście przez 20 lat kolejnych jubileuszy, kolejnych wspaniałych chwil, zmieniani tę przestrzeń, w której żyjemy w powiecie chełmińskim — mówił Starosta Zdzisław Gamański.
Na uroczystości w Kinoteatr RONDO pojawiły się władze powiatu, Urząd Miasta Chełmna, gmin z terenu powiatu chełmińskiego, PCPR, Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmnie, przedstawiciele FAI Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowem i Warsztat Terapii Zajęciowej w Grudziądzu, Stowarzyszenie Przybij Piątkę w Chełmnie, Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie oraz rodzice i opiekunowie uczestników.
WTZ W Chełmnie to jednostka finansowana przez Powiat Chełmiński, o charakterze rewalidacyjnym, działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To miejsce, w którym odbywa się socjalizacja społeczna i przygotowywanie do zawodu.
Szczegółowo historię ze sceny w Rondzie opowiedzieli uczestnicy WTZ Ewelina Kujczyńska i Janusz Burdzel:
- marzec 2024 r. – uchwała Stowarzyszenia Ludzie - Ludziom o chęci utworzenia WTZ,
wrzesień 2004 r. - po odpowiedzi na ogłoszony przez Powiat Chełmiński konkurs, podpisanie umowy o utworzenie i prowadzenie WTZ,
15 grudnia 2004 roku – po okresie przygotowawczym, rozpoczęcie działalności w Chełmnie przy placu Rydygiera 1 (gdzie warsztaty działają do dziś), pierwszym kierownikiem został Zbigniew Wróbel, aktualnie kierownikiem jest Dariusz Jach (Prezes Stowarzyszenia Ludzie – Ludziom).
Od początku działalności warsztaty działają w 6 salach, w których na co dzień uczestniczy w zajęciach 30 osób. W ciągu 20 lat z warsztatów skorzystało 80 uczestników, 44 z nich znalazło pracę w ZAZ lub na otwartym rynku pracy, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników WTZ w Polsce.
Janusz Burdzel podkreślał ze sceny, że warsztaty to społeczność:
- Gdzie każdy szanowany jest nie ze względu na to, co potrafi, ale kim jest.
A mówiąc o tym, że praca odbywa się na bazie indywidualnych programów rehabilitacji, wyjaśniał, że są one:
- Oparte na tym co stanowi nasz potencjał i nasze zdolności.
Starosta Chełmiński Zdzisław Gamański, który na scenę wniósł kosz dwudziestu róż, mówił:
Kiedy byłem na Konwencie Starostów w Toruniu w 2004 roku, odbył się pokaz funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej. Po powrocie stamtąd zapoznałem z tematem Zarząd i ogłosiliśmy konkurs na ich prowadzenie. Zgłosiły się dwa stowarzyszenia, postawiliśmy właściwie – na Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, które przez 20 lat tak pięknie prowadzi warsztaty, za co gorąco panu prezesowi, wszystkim kierownikom i wszystkim pracownikom, dziękuję. Dziękuję za to, że macie w sobie tyle wrażliwości i piękna do drugiego człowieka, że tak chętnie w warsztatach uczestniczą osoby potrzebujące wsparcia.
Życzę Wam, żebyście przez 20 lat kolejnych jubileuszy, kolejnych wspaniałych chwil, zmieniani tę przestrzeń, w której żyjemy w powiecie chełmińskim.
Spotkanie zakończył koncert znanego w Chełmnie zespołu Myasta, który wystąpił charytatywnie oraz poczęstunek z jubileuszowym tortem.
Materiał: Powiat Chełmiński - Starostwo Powiatowe w Chełmnie
🤣18:07, 15.12.2024
"Takich dwóch jak nas trzech, to nie ma jednego".
z powiatu18:23, 15.12.2024
Ten komuch starosta, no nie mogę już na niego patrzeć. Tyle lat i nic łowca talentów nie zrozumiał, nawet tego, że się posunął w latach i ludzie maja go dość.
Racja18:39, 15.12.2024
Podobnie jak jego przyjaciel obok🤮
Przemek20:10, 15.12.2024
Ile zarabia kierowca starosty? Podobno 6 na rękę plus premie.
Do Przemka07:00, 17.12.2024
Ktoś z urzędu podobno tyle samo bierze.
Do Przemek 20:42, 15.12.2024
Serio? A można się zatrudnić? 🤣 Nie mam szans podobnie jak w UM.
widzę że kolegę po fachu przeszkolił jak doceniać finansowo pracowników 🤣
Qłysiu19:46, 16.12.2024
Ciągle jakieś *%#)!& pokazują. Kogo obchodzą jakieś warsztaty. Niech pokażą co zrobili dla ogółu. Ten starosta to tylko z bogaczami trzyma nic innego. Żygać się chce 🤮 🤮🤮
Hmm06:59, 17.12.2024
Chyba już każdy zapomniał o jednej ciekawej rzeczy. Ten fatalny starosta (sam uważam że to jego koniec) ograł wychwalanego pod niebiosa poprzednika, jeśli chodzi o starostwo. Nie dość że powiat kupił tereny po bardzo zaniżonej cenie, to do tego miasto zobowiązało się do budowy drogiej drogi do starostwa. I w ten sposób miasto zamiast zyskać, straciło.
8 0
Racja. Jeszcze chwila a cały powiat zniszczy!
1 0
Już kreuje nowego starostę, a właściwie staroszczynie. Za 5 lat ludzie nadal się nie obudzą i będą ponownie głosować na łowców talentów