Zamknij

Interesujący wykład dr nauk med. Macieja Klimarczyka w Rondzie

16:31, 14.12.2024 Aktualizacja: 10:40, 15.12.2024
Skomentuj

14 grudnia 2024 w kinoteatrze Rondo odbył się wykład - dr nauk med. Macieja Klimarczyka we współpracy z Fundacją "Johny" dr nauk med. Anny Zawadzkiej - Gralec pod tytułem "Zdrowie Psychiczne Seniorów".

Dr Maciej Klimarczyk to Wiedza, Doświadczenie, Relacja z Pacjentem. 

W pracy najważniejsza dla doktora jest profesjonalna wiedza medyczna, oparta na najnowszych doniesieniach naukowych, relacja z pacjentem oparta na współpracy, szacunku do światopoglądu pacjenta i dyskrecji.

Na spotkaniu w kinoteatrze Rondo w Chełmnie obecni byli licznie przybyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury pani Kamila Cieślewicz, pan Andrzej Buczkowski reprezentujący władze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Anna Zawadzka-Gralec prezes fundacji, która wraz z Chełmińskim Domem Kultury zorganizowała spotkanie seniorów ze specjalistą dr nauk med Maciejem Klimarczykiem - psychiatrą i seksuologiem. 

Spotkanie rozpoczął pan Andrzej Buczkowski z UTW, który przywitał zgromadzonych na sali gości, przedstawił sylwetkę i drogę zawodową dr Macieja Klimarczyka i zaprosił lekarza do wygłoszenia wykładu.

Dr Maciej Klimarczyk mówił o prostych, acz nie zawsze znanych i często niewykorzystywanych sposobach zapobiegania problemom zdrowia psychicznego, takich jak:

- nawiązywanie i utrzymywanie relacji (ze znajomymi, rówieśnikami, rodziną, przyjaciółmi),

- regularne, nawet krótkie spotkania i rozmowy,

- proste czynności, które przełamują codzienną rutynę (spacer inną drogą, odwiedzenie miejsc wokół domu, do których dawno nie zaglądałam/nie zaglądałem, seans kinowy, koncert, wystawa - wiele z tych aktywności jest dla seniorów w Chełmie dostępnych bezpłatnie lub za niewielką opłatą)

- regularne spacery

- poszukanie nowej aktywności: krzyżówka, zajęcia plastyczne, robótki ręczne, wolontariat np. wśród osób samotnych, dzieci i młodzieży

- tworzenie sieci wsparcia społecznego

- integracja międzypokoleniowa 

Dr Klimarczyk podał przykład długowiecznych mieszkańców Japonii - kraju, w którym od lat mieszkańcy skutecznie dbają o swój dobrostan psychiczny.

Warto tutaj wspomnieć, że w naszym mieście funkcjonuje zespół Lokalnej Grupy Działania Chełmno przy ul. Grudziądzkiej 36, gdzie każdy mieszkaniec - niezależnie od wieku, może liczyć na pomoc, wsparcie i życzliwość oraz na udział w bezpłatnych projektach.

Następnie dr Klimarczyk podzielił się swoim doświadczeniem, dotyczącym najczęstszych problemów zdrowia psychicznego osób wieku 60+ , wyjaśniał przyczyny tych problemów i omówił możliwe sposoby wychodzenia z tych problemów przy pomocy i wsparciu profesjonalisty: psychologa, terapeuty, czy lekarza psychiatry.

Wspomniał również swojego nauczyciela prof dr hab nauk med Zbigniewa Lwa-Starowicza i podzielił się ze słuchaczami humorystycznymi wspomnieniami ze współpracy z tym - już niestety nieżyjącym - autorytetem polskiej medycyny.

Później dr Anna Zawadzka-Gralec wspólnie z doktorem Klimarczykiem omówili najważniejsze zasady bezpiecznego stosowania leków w wieku senioralnym. Prelegenci zwrócili uwagę na problem długotrwałego i często nieuzasadnionego przyjmowania niektórych leków oraz na kwestie suplementów diety i leków dostępnych bez recepty, jako substancji mogących wchodzić w groźne reakcje z lekami przepisanymi przez lekarza prowadzącego.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań oraz osobistej rozmowy z dr Maciejem Klimarczykiem.

Na zakończenie spotkania dr Zawadzka-Gralec przypomniała, że dr maciej Klimarczyk to nie tylko uznany autorytet medyczny, ale także pianista i pisarz. Dotychczas ukazały się dwie książki autorstwa Macieja Klimarczyka "Śpiewaczka" oraz "Prokuratorka" - warto wspomnieć, że główna bohaterka thrillera (właśnie tytułowa prokuratorka) pochodzi z Chełmna, a nasze miasto jest także opisywane w tej książce.

Po merytorycznym spotkaniu, które przebiegało w niezwykle ciepłej atmosferze, prowadzący otrzymali kwiaty i podziękowania.

Mamy nadzieję, że to dobry pomysł, by takie spotkania odbywały się cyklicznie i wychodziły naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez seniorów z naszego miasta.

Fot: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmnie oraz Janusz Prządka 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%