Zamknij
REKLAMA

Politycy Lewicy, Polski 2050 i PSL o wezwaniu Donalda Tuska

09.19, 23.01.2023 . Aktualizacja: 09.20, 23.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Lewica jest gotowa na wspólną listę, ale nie widzi chęci u innych partnerów z opozycji. Polska 2050 uważa sprawę za otwartą i krytykuje pośpiech w tej kwestii. Według PSL zamknięcie opozycji w jednym worku to z kolei sposób na przegranie z PiS - mówili PAP politycy tych partii po niedzielnym wezwaniu Donalda Tuska.

"Nie ma wrogów po stronie demokratycznej. Szanując partnerów i ich decyzje wzywam wszystkich pragnących zmiany i wierzących w zwycięstwo: chodźmy razem!" - napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w niedzielę na Twitterze. O apel lidera PO Polska Agencja Prasowa zapytała polityków Lewicy, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zapewnił, że "Lewica była i jest gotowa startować na wspólnej liście". "Ale widać wyraźnie, że inni partnerzy na opozycji Donaldowi Tuskowi podają czarną polewkę" - podkreślił.

 

W ocenie Gawkowskiego jedna lista opozycji dawałaby szansę na uzyskanie nawet większości konstytucyjnej, co - jak dodał - ułatwiłoby "naprawę Polski po PiS-ie". "Warto by było o to zawalczyć, ale skoro nie ma do tego chęci innych partnerów, to Lewica przygotowuje się do samodzielnego startu" - powiedział.

 

Zapytany o możliwość wspólnego startu Lewicy i PO podkreślił, że takiego tematu nie ma. "Donald Tusk powiedział, że albo wspólna lista (opozycji - PAP), albo startują oddzielnie, więc tutaj drzwi zostały zamknięte" - dodał.

 

Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko powiedział z kolei, że formacja w sprawie wspólnego startu opozycji od roku powtarza to samo. "Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, decyzja o sojuszach wyborczych musi być efektem nie płomiennych wezwań, a chłodnych, opartych na badaniach analiz i kalkulacji" - zaznaczył.

 

"Słyszymy głosy z PSL, że oni na pewno nie pójdą z PO. Politycy Nowej Lewicy ogłaszają, że pójdą do wyborów sami. Politycy PO, choć anonimowo, też mówią w mediach, że tam już zapadła decyzja o starcie indywidualnym. Dla nas sprawa wciąż pozostaje otwarta" - zaznaczył.

 

Kobosko podkreślił też, że Polska 2050 nie jest "magazynem części zamiennych dla innych ugrupowań, a ruchem, który poważnie traktuje swoich wyborców". "Wiemy, że dziś podstawowym zadaniem jest przyciągnąć do głosowania nowych ludzi, bo jak widać - tych, których dotąd przyciągały inne ugrupowania opozycyjne, jest wciąż za mało, by zakończyć niszczące Polskę rządy Kaczyńskiego" - dodał.

 

Poseł PSL Marek Sawicki zaznaczył, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaprasza Donalda Tuska do wspólnej listy, ale spraw i problemów, które trzeba rozwiązać po PiS. "Jeśli będzie wspólna lista spraw, to PiS będzie miał poniżej 30 procent" - stwierdził.

 

W jego ocenie zamknięcie opozycji w jednym worku i zawiązanie go kokardą z napisem "Donald Tusk" to natomiast "najlepszy sposób na przegranie z PiS". "Blokowanie się - w sensie takim, że budujemy jedną listę anty-PiS - wzmacnia PiS. My jesteśmy od 2019 roku niezmiennie zwolennikami przynajmniej dwóch list opozycyjnych - lewicowo-liberalnej i centroprawicowej" - podkreślił Sawicki.

 

"Donald Tusk nie musi poganiać pozostałych środowisk politycznych na opozycji, bo nikt tego od niego nie oczekuje. Natomiast jeśli chce rozmawiać o kwestiach programowych, to Władysław Kosiniak-Kamysz i pewnie każdy polityk z PSL jest gotowy stanąć do dyskusji" - powiedział. Zdaniem posła PSL jeżeli szef PO nie wie, że trzeba poszerzać ofertę programową, także dla aktualnych wyborców PiS, "to znaczy, że pewnie za długo był w Brukseli i nie do końca rozumie polską scenę polityczną".(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

EmigrantEmigrant

5 1

w latach 1980 wyemigrowalem do Francji pisze to bez polskch liter urodzilem sie na wsi Otrow Swiecki w1946. Chodzilem do LO w latach 1960/64. Pozniej studiowalem na PG w GDANSKU
Na wakacje przyjezdzam do Polski i wiem co w tym kraju jest bo wchodze tez z Francji na strony ppolskie jak teraz co to pisze Donald Tusk to wg mnie powinien byc wybrany na przyszlego prezydenta
❤️ 18:13, 23.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

teściowa doniateściowa donia

2 1

Donek lepiej będzie jak zostanie kanclerzem Niemiec, lub carem Rosji. Od Polski -wara !!! 09:48, 24.01.2023


Ten samTen sam

2 1

Pisze to z Francji bez polskichliter Popieram Tuska moze bedzie przyszlym❤️ prezydente Polski
Bo Pi S to wg mnie *%#)!& i Smrodza 20:11, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

janekjanek

1 2

Przestań pisać i popieraj kogo chcesz, ja miarkuję że powinieneś popierać Goryla i będzie git. 23:05, 25.01.2023


jajajaja

2 1

TYLKO PO LUB 2050!!!
PRECZ Z PIS-em 05:59, 25.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

LeśniczyLeśniczy

1 2

Opozycja przyjdzie do władzy i do lasu wejdziesz tylko za opłatą, już debatują w UNI.👎 23:10, 25.01.2023


Do LeśniczegoDo Leśniczego

1 2

ALE CHŁOPIE W SKLEPACH CENY CHOCIAŻ BĘDĄ NORMALNE A NIE ŻE TERAZ ZA KOSTKĘ GŁUPIEGO MASŁA PŁACISZ 10 ZŁ!!!!!!
Kiedy Wy PIS-owcy to w końcu zrozumiecie że to tylko przez Waszą partię mamy drożyznę, sklepy, bary, restauracje wszystko zamykają bo ludzi nie stać na utrzymanie...TO TYLKO WY DO TEGO DOPROWADZILIŚCIE !!! NIE pozdrawiam 06:07, 26.01.2023


LeśniczyLeśniczy

1 2

Czy za PISu wyjechało z Polski za chlebem 2 miliony Polaków, czy masz amnezje. Zacznij czytać i oglądać wszystkie media. 23:31, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%