Zamknij
REKLAMA

Kolejny duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich blask

12.04, 23.11.2022 . Aktualizacja: 12.06, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiamy kolejny bardzo duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask; może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".

 

"Dziś razem z premierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają przywrócić ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów" - mówił premier.

 

Zwrócił uwagę na znaczącą liczbę zabytków, które popadają w ruinę. "Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. (...) Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją" - mówił premier.

 

Jak podkreślił szef rządu program "Polski Ład dla kultury" ma na celu odbudowę blasku także budynków w Polsce lokalnej. "Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent. A więc wkłada własny 2 procent lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tysięcy jeden wniosek, 500 tysięcy drugi wniosek i 3,5 miliona złotych trzeci wniosek" - powiedział.

 

Jak mówił premier, "ten program pozwali nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku". "Jest kwintesencją tego w co wierzymy i co robimy - łączenie i szacunek dla tradycji, kultury i historii. Ale także inwestycja w teraźniejszość, w miejsca pracy i spojrzenie w przyszłość" - dodał.(PAP)

 

autorzy: Mateusz Mikowski, Katarzyna Krzykowska

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

na rynkuna rynku

0 0

Dostaną kasę zrobią parking w dziurze nas rynku. 22:00, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%