Zamknij
REKLAMA

W woj. kujawsko-pomorskim odbyły się warsztaty brd „Mistrzowie w drodze”

16.00, 22.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

20 września na terenie województwie kujawsko-pomorskiego  odbyły się jesienne warsztaty brd „Mistrzowie w drodze” dla młodzieży ostatnich klas szkół średnich. Ci z nich, którzy posiadają już prawo jazdy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy z wykwalifikowanymi instruktorami na specjalnych torach.

 

„Mistrzowie w drodze” to trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i PKN Orlen skierowanego do najmłodszych kierowców.

Na tym etapie działań eksperci brd odwiedzają uczniów ostatnich klas szkół średnich, by przeprowadzić warsztaty edukacyjne. Z grona uczestników spotkań po zdanych testach wiedzy, zostaną wyłonieni kandydaci treningów techniki jazdy.

Pierwsze warsztaty w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się 20 września w  Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu oraz w Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu. Dzień później Mistrzowie w drodze odwiedzili dwie bydgoskie placówki: Zespół Szkół Mechanicznych i Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

-Zajęcia stwarzają możliwość dialogu, pozwalają na to by uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia i by eksperci mogli się do niego odnieść. To świetna forma praktycznego podejścia do zagadnień i realizacji doświadczeń podnoszących świadomość w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizatora przedsięwzięcia.

 

Podczas spotkania eksperci pomagali młodzieży zrozumieć błędnie interpretowane przepisy ruchu drogowego i nieprawidłowo postrzegane zdarzenia na drodze. Młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami za kierownicą i wskazywali potrzeby wyjaśnienia różnych sytuacji, choćby w jaki sposób przebiega kontrola policji, jakie powinności ma kierowca.

Uczniowie oglądali film „Mistrzowie w drodze”. Największe wrażenie zrobiły na nich wypowiedzi młodych kierowców osadzonych w więzieniu za spowodowanie wypadków drogowych.

Ważnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów był też udział w eksperymentach
z użyciem  alkogogli czy narkogogli. Podobnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży  cieszyły się sprawdziany własnych zachowań z refleksomierzem i aparatem Piórkowskiego. Komentarza podczas tych doświadczeń na bieżąco udzielał Mateusz Grzebinoga - psycholog transportu, instruktor jazdy i egzaminator.

 

Na koniec wyłoniono tych szczęśliwców, którzy mają szansę wziąć udział w treningu techniki  jazdy. Dla młodego kierowcy to szansa poznania, w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw w przyszłości.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%