Kanał Elbląski, poprzez jezioro Druźno i rzekę Elbląg łączy Zalew Wiślany z systemem jezior Warmii i Mazur. Budując Kanał Elbląski jego twórcy musieli rozwiązać podstawowy problem – pokonać spadek 99,5 m na krótkim odcinku ok. 9 km między Buczyńcem a Jeleniami.
Początkowo zakładano budowę 32 śluz komorowych, jednak wykorzystywałyby one potężne ilości wody i projekt budził ogromne wątpliwości. Zrealizowany projekt budowy pochylni narodził się w 1850 r., po powrocie budowniczego George’a Jacoba Steenke z podróży do Anglii i USA. Zaproponował on budowę systemu suchych pochylni, po których jednostka pływająca na specjalnym wózku pokonuje różnicę poziomów po torowisku. Początkowo wybudowano 4 pochylnie: Jelenie, Oleśnicę, Kąty i Buczyniec.
To właśnie w Buczyńcu rozpoczął się „Rejs statkiem po trawie”, w którym uczestniczyli nasi mieszkańcy. Uczestnicy mogli podziwiać cud hydrotechniki z pokładu statku Bursztyn, którym przepłynęli przez kolejne pochylnie aż do Oleśnicy. Po rejsie na zwiedzających czekał obiad w Tawernie. Wycieczka zakończyła się wizytą w Izbie Historii Kanału Elbląskiego, gdzie z bliska można było przyjrzeć się jeszcze raz zastosowanym na pochylniach kołom zębatym, przekładniom, kołom wodnym i innym elementom tworzącym ten skomplikowany system napędowy.
Projekt „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Gminie Chełmno” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-202 w ramach Osi Priorytetowej 11, Działania: 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR – środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wsparcie udzielono za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję”.
Materiał: Gmina Chełmno
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz