Gospodarzy XI Międzynarodowych Spotkań z Folkorem w ramach XXIII Chełmiński Jarmark Jaszczurczy oraz XI Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem chyba nikomu nie trzeba przestawiać.
Wspaniała wizytówka Chełmno - miasto zakochanych
Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze"
Ludowy zespół reprezentacyjny założony w 1979 roku, którego główne cele to:
upowszechnianie polskiego dorobku kultury ludowej,
wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego regionu i narodu,
pogłębienie wrażliwości patriotycznej i kulturalnej.
ZPiT „Pomorze” w swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych regionów polski między innymi tańce rzeszowskie, cieszyńskie, kaszubskie, wielkopolskie, górali żywieckich. Zespół składa się aktualnie z trzech grup tanecznych.
Choreografem zespołu jest Jakub Jurek, asystentką choreografa Agnieszka Szpankiewicz. Wcześniej nad całokształtem twórczości czuwała Anna Fijałkowska-Wyrosławska.
Dopełnieniem całego wyrazu artystycznego Zespołu jest Kapela ZPiT „Pomorze”, której koordynatorem artystycznym jest Sławek Wyrosławski.
Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” to pasjonaci polskiego folkloru, którzy swoją działalnością chcą ocalić od zapomnienia polską tradycję zawartą w tańcach, śpiewie oraz bogatej kolorystyce strojów.
Historia
Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" jest największym z zespołów działających w Chełmińskim Domu Kultury. Powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Jego założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. Poprzez ciężkie próby wypracował on u młodzieży nie tylko umiejętności taneczne i wokalne, ale przede wszystkim ukazał piękno oraz wartość polskiego folkloru. O stronę muzyczną dbał Franciszek Strugielski, który był autorem większości opracowań muzycznych. W tym czasie zakupiono pierwsze stroje ludowe, w których młodzi tancerze podbijali serca publiczności. Od 1993 r. zespół funkcjonuje przy Chełmińskim Domu Kultury. Kierownikiem artystycznym i choreografem została Anna Fijałkowska-Wyrosławska.
Zespół przez lata działalności zjednał sobie wielu wielbicieli i przyjaciół. Do ludzi szczególnie związanych z zespołem możemy zaliczyć Jerzego Lewandowskiego, który przez wiele lat pełnił rolę akompaniatora oraz był członkiem Kapeli ZPiT "Pomorze". Jego miejsce obecnie zajmuje Jan Januszewski.
Dzięki współpracy wielu osób związanych z zespołem, Zespół miało okazję występować na wielu scenach zagranicznych, m.in. Turcji, Bułgarii, Węgier, Niemiec, Czech, Holandii, Słowacji, Litwy, Macedonii, Serbii. Koncertuje również w kraju, biorąc udział w prestiżowych imprezach, takich jak Chełmińskie Spotkania z Folklorem - Chełmno, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Kasztelania" - Sierpc, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Brusy i wielu innych.
"Pomorze" ma w swoim repertuarze narodowe tańce polskie oraz tańce z niemal wszystkich regionów kraju. Najbardziej efektowne spośród nich, czyli polonez, oberek, wiązanka krakowiaków, suity tańców cieszyńskich, kaszubskich, górali żywieckich, tańce wielkopolskie, tańce okolic Rzeszowa i wiele innych są zebrane w prawie dwugodzinnym stałym programie zespołu.
ZPiT "Pomorze" jest również gospodarzem i współorganizatorem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Spotkania organizowane są od 1997 r. i są jedną z bardziej atrakcyjnych imprez kulturalnych na terenie Ziemi Chełmińskiej. Na scenie prezentują się zespoły folklorystyczne z kraju i zza granicy. Obok sceny odbywa się Chełmiński Jarmark Jaszczurczy, podczas którego prezentują się autentyczni twórcy ludowi z rękodziełem: rzeźbiarze, garncarze, bednarze, czy hafciarki. Impreza ta przyczyniła się do tego, że Chełmno okrzyknięto stolicą folkloru. Organizatorzy festiwalu dbają o to, by z roku na rok impreza była coraz bardziej atrakcyjna.
Dzięki własnej pracy i pomocy osób wspierających "Pomorze" stało się piękną wizytówką Chełmna. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnięć, każdy występ jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem. Na fantastyczny efekt tych koncertów składa się żywiołowa muzyka, regionalne stroje, kunszt tancerzy i przede wszystkim ich młodość.
Dzięki determinacji Anny Fijałkowskiej-Wyrosławskiej, na podstawie prac badawczych dr Aleksandra Błachowskiego odtworzony został chełmiński strój ludowy, który stanowi podstawę do odkrywania kulturowej odrębności naszego regionu. Rekonstrukcja stroju chełmińskiego i fragmentu programu taneczno-muzycznego opartego o zachowane materiały źródłowe jest jednym z działań kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” zmierzających do odnalezienia tożsamości regionalnej ziemi chełmińskiej.
Od 2020 roku choreografem został Jakub Jurek, asystentką choreografa jest Agnieszka Szpankiewicz.
Fot. Paweł Górecki, Rafał Skoczylas
Materiał: Chełmiński Dom Kultury
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz