Wesele Sztygara jest rekonstrukcją wesela, które odbyło się w latach 30. XX wieku na terenie wsi Piła i ściśle związane jest z historią unikatowego podziemnego górnictwa węgla brunatnego w Borach Tucholskich.
Pan Młody, górnik i sztygar ze Śląska, zatrudniony jako fachowiec w kopalni Olga w Pile zakochał się w mieszkance Borów Tucholskich i urzeczony jej urodą poprosił o rękę.
Wesele, które się później odbyło miało charakter śląsko-borowiacki i wzbudziło zainteresowanie ze względu na swój charakter, górnicze stroje oraz serwowane dania tradycyjne kuchni śląskiej i borowiackiej.
W takiej oto borowiacko-śląskiej biesiadzie "Wesele Sztygara" wzięli udział nasi mieszkańcy w ostatnią sobotę. Przed weselem jednak poznali trochę historii "Górniczej Wioski", wsi tematycznej w Borach Tucholskich, która za sprawą lokalnych mieszkańców, bazując na dziedzictwie kulturowym i historycznym unikatowego podziemnego górnictwa węgla brunatnego z okresu przełomu XIX i XX wieku, w cudowny sposób organizuje wizyty studyjne, wycieczki i spotkania integracyjne.
_________________________________________________________
Projekt "Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Gminie Chełmno". współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-202 w ramach Osi Priorytetowej 11, Działania: 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR – środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wsparcie udzielono za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję”.
Materiał: Gmina Chełmno
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz