Zamknij
REKLAMA

16DZ wraz z sojusznikami szkoli się w terenie przygodnym

14:14, 11.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 16-17 maja 2022r. wydzielone siły z jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce zrealizują przemieszczenie po wyznaczonych drogach północnej i centralnej Polski. Celem zajęć jest pokonanie przeszkody wodnej w okolicach miejscowości Chełmno.

Przygotowując się do przemieszczenia, żołnierze dokonali analizy i możliwości przerzutu sił i sprzętu do wskazanego rejonu. W trakcie przemieszczania się po drogach publicznych dowódcy pododdziałów doskonalić będą praktyczne umiejętności podwładnych w zakresie sprawnego i bezpiecznego poruszania się
w zwartych kolumnach, szczególną uwagę zwracając na zachowanie określonych wcześniej warunków bezpieczeństwa.

Głównym celem zajęć zgrywających jest pokonanie rzeki Wisły w okolicach miejscowości Chełmno. Pododdziały pokonywać ją będą na kilka sposobów (płynąc, po moście pontonowym, po dnie rzeki). Ponadto jednostki dywizji otrzymają wsparcie z powietrza.

Ćwiczenie realizowane jest przy wsparciu wojsk sojuszniczych, a jednym z jego kluczowych elementów jest zaprezentowanie współdziałania pomiędzy sojusznikami w NATO przed oczami wysokich rangą oficjeli z NATO, którzy będą uczestniczyć w VIP Day. Dla gości przygotowano również pokaz statyczny sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu dywizji i eFP (enhanced forwad presence battle group Poland).

Całość przedsięwzięcia potrwa od godziny 9 do godziny 13 i zostanie zrealizowane w okolicy mostu na rzece Wisła w miejscowości Chełmno.

***

 Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Działania wszystkich grup koordynowane są przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód, sformowaną w Elblągu.

 

Polska odgrywa  w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

 

Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. eFP w Polsce to doskonały przykład dobrej współpracy sojuszniczej i partnerskiej Polski i USA w ramach NATO.

 

***

W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia.  Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. dyw. dr Krzysztof Radomski.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

CchCch

0 3

Na Wiśle w Chełmnie. Polski język przewiduje odmianę przez przypadki. 18:15, 11.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jajojajo

3 0

jo jo, przez przypatki jo jo. 23:24, 11.05.2022


QqqQqq

1 0

"...W terenie przygodnym..." czyli nieprzygotowanym a tam są betonowe przyczółki. 18:30, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z DziałekZ Działek

2 1

A drogi do Wisły nie zrobili, tyle obiecanek i nic z tego a ta droga asfaltowa jest potrzebna. 22:33, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

...wiem......wiem...

0 0

... do "z działek'... tam tak ma być... pytaj włodarzy... to ich decyzja... 10:55, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

caca

2 0

no to będzie bałagan na drogach, lepiej nie wyjeżdżać 11:09, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%