Serdecznie zapraszamy na Koncert "Jeszcze wszystko jest możliwe" - piosenki z tekstami Aleksandry Bacińskiej w wykonaniu Leonarda Lutra i Piotra Gąsiewskiego.
Muzeum Ziemi Chełmińskiej – Rynek
4 września 2021 godz. 20.00
Autorka tekstów – Aleksandra Bacińska
Aleksandra Bacińska – Pochodzi z Wąbrzeźna. Poetka i autorka tekstów. Piosenki pisze od ponad dwudziestu lat.
Piosenki Aleksandry Bacińskiej mają w swoim repertuarze Michał Bajor, Maryla Rodowicz, Edyta Jungowska, Agnieszka Matysiak, Jadwiga Kuta, Leonard Luther. Rozbrzmiewały w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, we wrocławskim Studiu 202, w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Autorka ma na koncie I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, nagrodę na XXXI KFPP w Opolu, wygrane w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach piosenki poetyckiej, turystycznej i dziecięcej. Sama najbardziej ceni w sobie "Bardzo Porządne Wieczne Pióro", prywatną nagrodę, którą otrzymała z rąk Wojciecha Młynarskiego za teksty zaprezentowane w Opolu, razem z zapewnieniem, że są one świetne w formie, mądre, operujące znakomitym kabaretowym skrótem i nawiązują do najlepszych tradycji polskiej piosenki kabaretowej. Wręczając nagrodę Wojciech Młynarski życzył Oli, aby jej talent nadal rozwijał się pięknie i by pisała tym piórem teksty równie doskonałe.
Leonard Luther – to wnuk przedwojennego członka Magistartu Miasta Chełmna – Leonarda Luthra.
Leonard Luther - Od urodzenia, związany jestem z Bydgoszczą – miastem nad Brdą, rzeką, którą lubi najbardziej na świecie. Nad jej brzegami upłynęło jego dzieciństwo z wędką w ręku i młodość, z pierwszą na ramieniu gitarą w pokrowcu z cienkiego materiału.
Z Brdą też związany był kawałek muzycznej przygody Pana Leonarda jaką są szanty.
Z upodobaniem i pasją oddał się jednak poezji śpiewanej.
Współpracuje z : Aleksandrą Bacińską, Ludwikiem Lipnickim, Mariuszem Trzaska, Wiesławem Sikorskim, Sławomirem Luter, Piotrem Beneckim, czy Sławomirem Kryś, którzy oddali mu swoje słowa w muzyczną wieczystą dzierżawę, a na deskach popularnych festiwali i przeglądów, takich jak: Yapa, Danielka , Bazuna, Włóczęga, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, czy Swojskie Klimaty, wyśpiewał niejedną nagrodę. Do dziś ze szczególnym sentymentem wspomina indywidualne, prywatne nagrody, przyznane: przez Stare Dobre Małżeństwo, na Yapie w 1989 roku i przez Agnieszkę Osiecką na Studenckim Festiwalu w Krakowie, czego finałem był udział w programie Butiqe.
Tytuły, przywiezione z przeglądów, festiwali i poetyckich spotkań z balladą, zaowocowały popularnością, której przejawem były: programy w telewizji publicznej i lokalnej, a także powołanie do życia kilkuosobowego zespołu, z którym rozpoczął „na poważnie” przygodę z poezją śpiewaną.
Skład muzyków, z którymi grał zmieniał się parokrotnie – nie zmienił się tylko jeden człowiek – gitarzysta i aranżer, z którym łączy mnie wiele lat muzycznej przyjaźni – Piotr Gąsiewski.
Na początku lat 90-tych wydane zostały kasety: Statystyczny uniform oraz Dla Michasia. Kraina Zagubionych Marzeń ukazała się nieco później zarówno na kasecie, jak i na płycie w zestawieniu z najpopularniejszymi piosenkami.
Pan Leonard Luther prowadzi autorskie wieczory „Z gitarą, sercem i duszą”, zasiada w jury konkursów wokalno – muzycznych, promując młode talenty. W wolnym czasie nadal tworzy i komponuję poezję śpiewaną.
Z przyjemnością gra gościnnie na deskach festiwali, w klubach, podczas różnego typu imprez plenerowych i kulturalnych – wszędzie tam, gdzie słowo ubrane w balladę jest dla ludzi sposobem na życie.
Piotr Gąsiewski – towarzysz na scenie Leonarda Luthra
Piotr Gąsiewski – Od wielu lat towarzysz muzyczny Leonarda Luthra. Mówią o nim „Kerownik”, gdyż ogarnia wszystkie sprawy związane z działalnością zespołu. Odbiera telefony, ustala kalendarz, organizuje koncerty, nagłośnienie i jest też kierownikiem artystycznym zespołu.
A zaczęło się tak niewinnie… Kiedy miał 8, może 9 lat, brat przyniósł do domu gitarę, coś na niej pograł i zostawił w kącie. Ten instrument dość szybko stał się towarzyszem Pana Piotra Gąsiewskiego. Wydawała niesamowicie ciekawe dźwięki, a początkowo wydawała mu się, że jest nienastrojona. Postanowił więc ją nastroić. W wyniku tej operacji dźwięki zabrzmiały jak trzeba. To pewnie od tamtej chwili wiedział co chce w życiu robić.
Początki działalności scenicznej to zdecydowanie poezja śpiewana. Jako akompaniator poznał chyba większość scen północno-wschodniej Polski. Trwało to dość długo, aż przyszło zafascynowanie bluesem. Pierwsze zespoły pojawiły się w czasach szkoły średniej, potem znów nastąpił powrót do poezji (Olecko klub „U Potęgowej”, gdzie wiele wieczorów i nocy spędził przy muzyce i rozmowach z Markiem Gałązką). Potem Bydgoszcz. Jako młody gitarzysta dostał propozycję grania z Leonardem Lutherem. Kilka prób i zaczęli grać koncerty w całej Polsce. Ich współpraca trwa do dziś. Kiedy Leonard Luther zawiesił na jakiś czas koncertowanie – współpracował krótko z zespołem Green Grass, a następnie przez trzy lata intensywnie koncertowałem z Pawłem Szymańskim. Potem znów granie z Leonardem Luthrem, tym razem w duecie. Trochę poezji, piosenki autorskiej i czasem jakaś szanta. Wówczas narodził się pomysł założenia zespołu, w którym gra do dziś.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz