Szanowni Państwo,
Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36 to jeden z najpiękniejszych zabytkowych obiektów starego miasta w Chełmnie. Wzniesiona ok. XIV-XV wieku w stylu gotyckim, w drugiej połowie XVIII wieku została przebudowana w stylu barokowo-rokokowym. Do czasu realizacji adaptacji obiektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 budynek był zniszczonym pustostanem, niedostosowanym do warunków ochrony konserwatorskiej, ani planowanej dla niego nowej funkcji – inkubatora organizacji pozarządowych.
Dziś to miejsce żyjące swoim drugim życiem – miejsce realizacji projektów oraz działań inicjowanych przez mieszkańców, lokalne instytucje, stowarzyszenia i fundacje. Wkrótce także miejsce Społecznej Informacji Turystycznej. Dzięki owocnej relacji i współpracy z dziećmi Jerzego Kałdowskiego – założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej – Gabrielą Ułanowską oraz Mariuszem Kałdowskim, na partnerze kamienicy zaaranżowaliśmy miejsce wyjątkowe – pokój rodziny Kałdowskich.
Wnętrze, na które składają się meble i rodzinne pamiątki Jerzego Kałdowskiego oraz wcześniejszych pokoleń rodziny Kałdowskich, opowiada dzisiaj nie tylko o historii oddanych miastu pokoleń rodziny Kałdowskich, ale o historii miasta w ogóle.
Miejsce, jak również całą kamienicę, z racji obowiązujących ograniczeń pandemicznych, otwieraliśmy wirtualnie w 787.. urodziny miasta, 28 grudnia ubiegłego roku. Tegoroczna Noc Muzeów to wyjątkowy czas, aby pokój rodziny Kałdowskich oficjalnie wpisać na listę miejsc, które warto odwiedzić na szlaku zwiedzania miasta. W piątkowy wieczór (3 września) Chełmno oficjalnie zyska więc miejsce, które otworzy swoje progi dla turystów i mieszkańców, co dzieje się już z dużym powodzeniem w tym sezonie.
Świętować będziemy sentymentalnie – goszcząc w Kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła Agnieszkę Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus – orkiestrę, która wystąpiła w Chełmnie podczas oficjalnego otwarcia Muzeum Ziemi Chełmińskiej w 1983 r. – kiedy funkcję dyrektora instytucji pełnił z oddaniem Jerzy Kałdowski. Wieczorowi przyświecać będzie hasło Vivat Chełmno! Pozdrowienie, którego na ulicach miasta używał założyciel muzeum, a dziś dobry duch kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36.
Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zdjęcia Orkiestry Kameralnej: autor Jacek Mójta
Zdjęcia Pokoju Kałdowskiego: autor Krzysztof Turzyński
0 1
Ile razy otworzą coś, co już zostało otwarte? Jak się chwalić czymś to w nieskończoność :)