Zamknij
REKLAMA

Mamy prawo do szczepień: twierdzą pacjenci odesłani z Chełmińskiego ZOZ

09:49, 09.06.2021 | J.P
Skomentuj
REKLAMA

Temat szczepień poruszany jest obecnie praktycznie we wszystkich środkach przekazu. W prasie, radiu, telewizji i licznych portalach internetowych. Same szczepienia mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników oraz wywołują gorące dyskusje w społeczeństwie. Jednak podjęcie decyzji o zgłoszeniu się do punktu szczepień i wyrażenie chęci przyjęcia przygotowanej dawki preparatu należy indywidualnie do każdego z nas.  

Zdziwienie może budzić zatem fakt, że w Chełmińskim Zespole Opieki Zdrowotnej niektóre zdecydowane osoby odsyłane są do domu. Nasi Czytelnicy informują o powyższym fakcie.                                                                                                                                      

Wystarczy być alergikiem i zaznaczyć to w ankiecie, by nie zostać zakwalifikowanym do szczepienia. Może i miałoby to swoje uzasadnienie, gdyby inne jednostki wykonujące szczepienia postępowały w taki sam sposób.

Tymczasem kiedy dzwoni się na infolinię, to okazuje się, że alergia nie jest zdecydowanym czynnikiem, mogącym zdyskwalifikować nas jako osoby, które chcą przyjąć szczepionkę.

Czytelnicy informują, iż po odmownej decyzji chełmińskiej placówki skorzystali właśnie z tej drogi, czyli rejestrując się poprzez infolinię.

Najczęściej kierowani są do Torunia, gdzie bez problemów w tamtejszych placówkach poddani są szczepieniu. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest indywidualny wywiad odnośnie stanu zdrowia, a jedynie czas obserwacji po zaszczepieniu zostaje wydłużony z 15 do 30 minut.

Małopolska konsultant w dziedzinie alergologii profesor Ewa Czarnobilska, kierująca Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, informuje:

 „Osoba, która miała wstrząs anafilaktyczny w przeszłości, nie może być zakwalifikowana do szczepienia przeciwko Covid-19 bez konsultacji alergologicznej. Natomiast jeżeli pacjent w wywiadzie nie miał ciężkiej reakcji po lekach, pokarmach, a jedynie lekką reakcję np. pokrzywkę, to nie wymaga takiej konsultacji przed szczepieniem.”

Pozostaje więc zadać sobie pytanie, czy lekarz POZ - mając wątpliwości ma prawo odsyłać zainteresowanych przyjęciem szczepionki, nie kierując ich do lekarza alergologa?

A może po prostu nie wykonał on należycie swoich obowiązków?

Dochodzi również do sytuacji, gdzie alergicy celowo z obawy przed dyskwalifikacją ukrywają ten fakt przed zaszczepieniem.

Narażają w ten sposób nie tylko siebie, ale i personel medyczny , nieświadomy zagrożenia nagłej sytuacji, jaka może powstać.

Pisząc powyższe wiadomości chcielibyśmy zaznaczyć, że naszym celem nie jest opowiadanie się po czyjejkolwiek ze stron – przeciwników czy zwolenników szczepień.

Jednak odmowa wykonania szczepienia, bez dbałości o prawidłowe zabezpieczenie pacjenta, poprzez skierowanie go do lekarza specjalisty, jest bezpodstawnym pozbawieniem go prawa i poszanowania jego decyzji.

Jeżeli takie szczepienia prowadzone są bezproblemowo w placówkach regionu, to również powinny być wykonywane w Chełmińskim Szpitalu - oczywiście pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Mamy zatem nadzieję, że sytuacja w naszym szpitalu poprawi się pod tym względem.

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

jaja

4 5

ale w chełmińskim szpitalu nie ma alergologa,więc kto będzie czuwał nad pacjentami? W Toruniu już tacy specjaliści są.
09:55, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CCH2CCH2

4 3

Jeśli nie ma alergologa, to powinno być wystawione skierowanie do takuego kekarza. A tu się właśnie pusze, ze jest to zaniedbywane. 10:55, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nilan RomNilan Rom

3 8

😠Odmowa wykonania szczepienia, jest bezpodstawnym pozbawieniem prawa obywatela i poszanowania jego decyzji. Szpital Chełmiński jest szpitalem powiatowym, a nie zwykłą placówką wykonującą szczepienia jak np punkt szczepień mieszczący się w budynku Eldorado w Toruniu, do którego trafiają pacjenci z Chełmna. Odmowa wykonania szczepień przez lekarza POZ jest nie uzasadniona i naganna. 12:18, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

haniahania

1 5

Dostałam szczepionkę astra zeneka, byłam bardzo chora przez 5dni, miałam temperaturę 38, dreszcze i silne skurcze nóg oraz bule wszystkich mięśni. Drugą szczepionką boję się zaszczepić. chcę się zaszczepić ale inną bardziej bezpieczną jest to wykonalne i stosowane w innych krajach UNI a w Polsce odmawiają. Dlaczego polska służba zdrowia jest nie reformowalna i nie przyjazna dla pacjenta, kto jest dla kogo, kiedy zaczną szanować pacjentów. 22:36, 13.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

gąskagąska

2 1

to nie służba zdrowia jest nie reformowalna tylko Rząd Polski , mówią tylko to co im pasuje itd. 12:34, 18.06.2021


janjan

2 1

Rząd nie szczepi, służba zdrowia szczepi a do pacjentów podchodzi jak do jeża. Dlaczego ciężkie choroby leczą za granicą, w czasie pandemni nasza służba zdrowia pokazała swoją nieudolność. 23:11, 18.06.2021


HANIA1HANIA1

4 1

Proszę nie zwalać wszystkiego na służbę zdrowia, informacje na temat szczepionek udziela Ministerstwo Zdrowia . Co do alergii i wstrząsu alifatycznego - to jestem ciekawa jak coś się stanie po podaniu szczepionki , to na kogo wówczas zwalicie winę ? a ukrywanie faktu jest , że się jest alergikiem , to jest dopiero brak odpowiedzialności . Fakt , że nie ma w Chełmnie alergologa , nie znaczy że lekarze z POZ są niereformowalni , Spróbujcie się zarejestrować do alergologa ? szczepcie się na własną odpowiedzialność ....a nie komentujecie , nie znając realiów , 12:46, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%