Zamknij

Czy w Światowy Dzień Bez Papierosa, Polacy pożegnają się z nałogiem?

09:23, 31.05.2021 Aktualizacja: 09:32, 31.05.2021
Skomentuj

Drodzy mieszkańcy Chełmna, czy zdawaliście sobie sprawę, że na świecie papierosy pali już co siódmy człowiek, czyli ponad miliard ludzi? I to pomimo że od 34 lat Światowa Organizacja Zdrowia przypomina palaczom: rzućcie ten nałóg! 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa. W naszym kraju pali aż 8 milionów Polek i Polaków. Ren dzień stwarza doskonałe warunki dla każdego palacza, aby w końcu zerwać z tym szkodliwym nałogiem!

Zdrowie jest tylko jedno

Pandemia koronawirusa pokazała nie tylko mieszkańcom Chełmna, ale obywatelom na całym świecie, jak ważne jest zdrowie. To właśnie o zdrowie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Niestety, palacze nic sobie z tego nie robią, bo wciąż palą. Według najnowszego raportu CBOS „Konsumpcja nikotyny w Polsce” okazuje się, że w czasie pandemii liczba palaczy wzrosła. To nie koniec, złych wieści. Zdecydowana większość palaczy wie o negatywnym wpływie COVID-19 na układ oddechowy, ale i tak nie zamierza rzucać palenia czy go ograniczać.

Drogi palaczu, mieszkańcu Chełmna problem jest bardzo poważny. Wskutek palenia papierosów, każdego roku życie traci 7 milionów palaczy na całym świecie, a w naszym kraju to około 81 tysięcy Polek i Polaków. Ostatni dzień maja daje doskonałą okazję, abyś pożegnał się ze zgubnym nałogiem, jakim jest palenie papierosów. Czy zawalczysz o swoje zdrowie i rzucisz „fajki” raz na zawsze? Zrób to, to możliwe! Poszukaj też wsparcia bliskich, rodziny, rzucaj w grupie, idź do lekarza, stosuj preparaty nikotynozastępcze, uprawiaj sport – wszystko co sprawi, że nie sięgniesz po papierosa, będzie dla Ciebie dobre!

Gdy nie udaje się rzucić

Zdajemy sobie sprawę, że rzucanie palenia to wcale nie taka prosta sprawa. Pokazują to statystyki: wPolsce, gdzie pali 8 milionów ludzi, odsetek palaczy deklarujących rzucanie palenia jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Według szacunków nawet 70 proc. palących pomimo leczenia z tego nałogu i tak wraca do palenia papierosów. Nawet oni jednak nie stoją na straconej pozycji. Gdy nic nie działa – można zmniejszać złe skutki tego nałogu np. rezygnując z papierosów na rzecz podobnie wyglądających, ale mniej szkodliwych „urządzeń bezdymych”, typu podgrzewacze tytoniu i e-papierosy. Oba rodzaje produktów dalej dostarczają palaczom nikotynę, ale nie powstaje w nich dym. A to właśnie dym – a nie nikotyna! – jest głównym problemem w papierosach oraz podstawową przyczyną powstawania u nich chorób. Nadal nie są one obojętne dla zdrowia, ponieważ aerozole w urządzeniach bezdymnych zawierają aerozole oraz związki szkodliwe – ale w znacznie mniejszych ilościach niż w dymie z papierosa!

Palacz pali papierosy dla nikotyny, ale choruje i umiera od dymu papierosowego. Dym powstaje w wyniku spalania tytoniu na popiół w temperaturze dochodzącej do 900 stopni Celsjusza. To właśnie wwtedy powstają substancje smoliste oraz sam dym, w którym znajduje się około 7000 substancji chemicznych. 93 z nich uważa się za szkodliwe, lub potencjalnie szkodliwe, a ponad 70 za rakotwórcze. Z kolei palacz decydujący się na urządzenia bezdymne dalej dostarcza do organizmu palacza trafia zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. O ile mniej? Według szacunków dla jednego z takich urządzeń, podgrzewacza tytoniu iqos, produkuje on około 532 substancji, ale nie ma w nim substancji smolistych. Podobne wyniki osiągają certyfikowane e-papierosy podgrzewające przebadane płyny z nikotyną.

Bezdymne produkty nie są rozwiązaniem idealnym i wciąż nie są obojętne wobec zdrowia osób palących. Dlatego najlepsze co może zrobić palacz, to pożegnać się z tym szkodliwym nałogiem i już nigdy do niego nie wracać. 31 maja to dobry dzień, by zacząć!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%