Zamknij
REKLAMA

Wsparcie Starostwa Powiatowego, z wykorzystaniem środków unijnych, w podnoszeniu kompetencji nauczycieli Przedszkola Specjalnego nr. 3 w Chełmnie

18:02, 03.05.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

W uprzednich latach oraz w roku bieżącym niejednokrotnie mogliśmy przekonać się o silnym wsparciu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Władze mają na uwadze dbanie o rozwój oraz doskonale znają potrzeby miejscowej placówki. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i zabezpieczają środki finansowe dla Ośrodka.

Możliwości dotacji dają środki Unijne, załatwiane przez dobrze wykwalifikowaną kadrę Starostwa.

Powiat Chełmiński - w ramach pozyskanych środków - realizuje projekt „Rozszerzenie oferty przedszkola specjalnego w Chełmnie o dodatkowe zajęcia zwiększające szanse edukacyjne dzieci niepełnosprawnych”.   

Sprzęt dydaktyczny, doposażenie sal lekcyjnych, powstanie Sali Doświadczania Świata, to nie jest jedyna pomoc. Są to bowiem rzeczy  wartościowe, jednak sposób ich wykorzystania zależy od dobrze wyszkolonej kadry, stale podnoszącej swoje kompetencje w zakresie nauczania.

Wartość projektu wynosi: 406 775,00 zł

Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 345 758, 75 zł

Budżet Powiatu: 61 016, 25 zł

W dniach 24-26 kwietnia  odbyło się szkolenie dla nauczycieli Przedszkola Specjalnego.

Jego temat to  „Wykorzystanie Sali Doświadczania Świata w zajęciach indywidualnych i grupowych. Metoda Snoezelen dla nauczycieli Przedszkola Specjalnego nr 3 w Chełmnie”.  Metoda ta należy do terapii polisensorycznej.

Terapia polisensoryczna Snoezelen opracowana została w Holandii w latach siedemdziesiątych i adresowana jest obecnie do szerokiego gremia dzieci, młodzieży a także osób dorosłych u których diagnozowana jest dezintegracja zmysłów różnego stopnia. Dezintegracja zmysłów jest źródłem złego przystosowania się do życia w  otaczającym nas środowisku (otaczający świat poznajemy bowiem za pomocą zmysłów).                                                                                                     

Celem szkolenia było zapoznanie słuchaczy z diagnozą zmysłów, nabycie umiejętności z zakresu pracy indywidualnej i grupowej, nabycie umiejętności tworzenia prostych pomocy dydaktycznych, stosowanych w stymulacji zmysłów oraz umiejętność korzystania ze sprzętów i prawidłowego urządzania Sali Doświadczania Świata.

Całość szkolenia przeprowadzona została przez Niepubliczne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmnie przy Stowarzyszeniu Ludzie-Ludziom z Chełmna.

Placówka realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, a w szczególności umożliwia uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej i zdobywanie nowych umiejętności, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, kształceniu, dokształcaniu i doskonaleniu osób dorosłych w formach pozaszkolnych.

NCKU współpracowało i współpracuje z instytucjami lokalnymi, regionalnymi oraz wybitnymi wykładowcami z Holandii (Iemke Wakkers, Herman Thomassen, Floris van Kamer, Pauvel van de Siepkamp) i z Polski. Głowna tematyka organizowanych form szkoleniowych dotyczy terapii polisensorycznej snoezelen, Sali Doświadczania Świata, założeń i praktyki Gentle Teaching, szkolenia rad pedagogicznych w zakresie problematyki nauczania i wychowania dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.

Szkolenie prowadzone było przez :

Fot: Ilona Smolińska

Materiał: J.P.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%