Zamknij
REKLAMA

Realizujemy to co obiecujemy. Trzy miliony zł na koncie Urzędu Miasta dla Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

18:43, 26.04.2021 | J.P
Skomentuj
REKLAMA

Jak dużą bolączką naszego miasta jest brak nowego budownictwa mieszkaniowego wiedzą wszyscy jego mieszkańcy. Aby zmierzyć się z tym problemem trzeba było zacząć pracę od podstaw. Powoli zaczyna przynosić ona swoje efekty.

Istotną rolę odgrywa tu możliwość pozyskania środków zewnętrznych i właśnie udało się to osiągnąć. W dniu dzisiejszym w Urzędzie Miasta odbył się briefing prasowy z Panią Sekretarz Stanu Iwoną Michałek - przedstawicielem Krajowego Zasobu Nieruchomości.

W konferencji udział wzięli również :          

Artur Mikiewicz – Burmistrz Miasta Chełmna                                                                                              

Piotr Murawski – Zastępca Burmistrza Miasta Chełmna                                                                        

Jarosław Matuszewski – Dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji                                                     

Jolanta Padzik – Prezes Chełmińskiej Inicjatywy Mieszkaniowej

Wprowadzając zebranych w tematykę spotkania Burmistrz Artur Mikiewicz poinformował, że pierwsze kroki w wyżej wymienionym temacie podjęto już dwa lata temu. Przykładem podjętych działań jest  będąca na ukończeniu procedura studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, systematycznie zmieniane plany miejscowe oraz inwentaryzacja nieruchomości gruntowych. Rozwój budownictwa jednorodzinnego można zauważyć poruszając się w granicach miasta, jak i poza nim. Kolejnym istotnym krokiem jest obecnie budownictwo wielorodzinne.                                                                                      

W grudniu 2020r. zespół zajmujący się zagadnieniami mieszkaniowymi gotowy był do powołania Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W tym samym miesiącu kontakt z Władzami miasta  nawiązała pani minister Iwona Michałek, która poinformowała, że w styczniu 2021r. wejdzie w życie nowa ustawa, dająca możliwość wsparcia i lepszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dzięki powyższej informacji w pierwszym miesiącu obecnego roku został złożony wniosek, a jego rozpatrzenie zakończyło się sukcesem.                                                                                           

Burmistrz Miasta podkreślił, że z panią poseł prowadzona jest również współpraca przy innych projektach. Dotyczą one tematyki rynku pracy oraz edukacji.

Wiceminister Iwona Michałek podczas swojej wypowiedzi poinformowała, że Włodarze miasta Chełmna, jako jedni z pierwszych, dostrzegli szansę w  programie mieszkaniowym Premiera Jarosława Gowina. Program ten ma na celu wskazanie nowej oferty Krajowego Zasobu Nieruchomości dla samorządów oraz przedstawienie sposobu wsparcia w realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Do tej pory już 55 gmin z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego podpisało wstępne porozumienie o chęci współpracy z KZN.

Chełmno podpisało wstępne porozumienie, jako jeden z pierwszych samorządów. Dzięki staraniom i zaangażowaniu Władz pozyskano 3 mln złotych z KZN, za które Urząd Miasta Chełmna obejmie udziały w Chełmińskiej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

Jednym z głównych zadań spółki będzie budowa nowych obiektów mieszkaniowych wielorodzinnych.                                 

Pani Wiceminister Iwona Michałek wspiera i pilotażuje na terenie województwa  kujawsko-pomorskiego program KZN od samego początku.

Wiceburmistrz Piotr Murawski również informował o polityce mieszkaniowej. Podkreślił, że skuteczne, konsekwentne kroki w tym zakresie pozwolą na stopniowe rozwiązywanie problemów, które nawarstwiły się przez szereg ostatnich lat.

Brak terenów pod inwestycje mieszkaniowe spowodował odpływ mieszkańców.

Decydowali się oni na zakup działek poza granicami miasta, często przenosili się do ościennych gmin i powiatów, a nawet wyjeżdżali poza granice naszego kraju.

Powołanie Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej pozwoli choć częściowo zaspokoić potrzeby mieszkańców odnośnie własnego „M”.  Proces inwestycyjny związany z realizacją pierwszego obiektu już w tym roku powinien być widoczny w przestrzeni miasta.

Będzie to budynek wielorodzinny, położony przy ulicy Kościelnej, a więc prawie w samym sercu miasta. Przewiduje się, że przybędzie ok. 44 mieszkań o powierzchni od 24 do 40 metrów kwadratowych.

Następne starania zmierzać będą do aktywizacji terenów w kompleksie Jednostki Wojskowej na ulicy Biskupiej oraz budowy dwóch nowych obiektów na obecnie niezagospodarowanej części placu, znajdującej się przy tej samej ulicy.       

ChSIM pozwala również wejść w projekty komercyjne, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom deweloperów. Jeżeli powiodą się założenia w ciągu najbliższych 3 lat zasoby mieszkaniowe powiększą się o ok 100 nowych lokali.

 

 

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

wkurzonywkurzony

11 2

Właśnie dostałem smsa z wodociągów- znowu awaria, znowu nie będzie wody. Dziadostwo !!!! 23:04, 26.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żart?żart?

8 6

Mieszkania od 24 m- chełmińska odmiana patodeveloperki ? Na głowę burmistrzu upadłeś? Już raz się cała Polska śmiała z tych dwumetrowych rowerów i pieszych na chodnikach! I z tego dostarczania towaru do pasażu, co to na yt jest filmik, bo władze nieudolne skrzyżowania nie potrafią zaplanować i zrobić 10:34, 27.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bez domnyBez domny

1 6

Masz mieszkanie to mieszkaj i nie szczekaj. 19:58, 27.04.2021


pracuśpracuś

6 2

a gdzie są miejsca pracy. za obietnice ludzie maja kupować i utrzymywać mieszkania. młodzi wyjeżdżają, a starsi maja już swoje lokum. 11:29, 27.04.2021

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

marianmarian

3 6

Miejsca pracy zablokowała stara gwardia. Burmistrz chciał przyłączyć 73 hektary ziemi do miasta na tereny przemysłowe i wszyscy Wójtowie wraz z Starostą nie zgodzili się. Po prostu Burmistrz chce ruszyć w Chełmnie budownictwo i przemysł a opozycja robi wszystko na nie czym gorzej tym lepiej dla nich. Po prostu ma prz....ne. My jako wyborcy musimy to zapamiętać do przyszłych wyborów na kogo głosować. 20:14, 27.04.2021


pracuśpracuś

2 1

chcieć, a dokonać to bardzo wielka różnica. zabrać komuś - ciekawe czy ktoś byłby taki chętny oddać. tego nie zablokowała stara gwardia, tylko włodarze zadbali o swoją własność. a jakie inne propozycje dla chcących pracować, dla młodych, wykształconych ludzi. działania są potrzebne na teraz, a nie za kilka lub kilkanaście lat. a nawet jak udałoby się uzyskać nowe tereny, to obecnej władzy już dawno nie będzie. więc nie ma co usprawiedliwiać tego, że nie ma pracy od odmowy uzyskania nowych terenów. 11:00, 28.04.2021


optymistaoptymista

2 4

Powiadam Ta władza będzie, Ciebie nie będzie. My jesteśmy za nową. po prostu jak oni będą rządzili 16 lat jak poprzednicy to będziemy daleko do przodu. Tamte lata to stracone dla miasta. 22:08, 28.04.2021


Do pracuś Do pracuś

2 3

Na pewno jesteś z PO lub z PSL Totalny. 22:11, 28.04.2021


od pracusiaod pracusia

0 0

nie jestem z żadnego ugrupowania, ani sympatykiem któregoś z nich, a zwłaszcza wymienionych i jeszcze nie wymienionych partii. jestem za uczciwością i porządkiem, odcinam się od klakierów. widać, jak obecna władza zamiast działać tylko promuje się, a rzecznik, tak jak wszyscy inny tego typu chwalipięty przede wszystkim. a jak nowych miejsc pracy nie przybyło i nie robiło się nic, aby przynajmniej zatrzymać, nie mówiąc o sprowadzeniu młodych mieszkańców, tak tego się nie robi. a "porządek" widać na każdym kroku. burmistrz odpowiada bezpieczeństwo i porządek i nic w tym kierunku nie robi. służb porządkowych jak nie było, tak i teraz nie widać !!! 13:08, 02.05.2021


KawalerKawaler

6 4

Jestem kawalerem, pracuję sam . To że ktoś wyśmiewa 24 metry, nie oznacza , że inni też. W końcu jest szansa przestać się tułać po wynajętym. 13:08, 27.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

2 0

a sprawdziłeś wysokość czynszu w tym przybytku?
05:21, 29.04.2021


mieszkaniecmieszkaniec

6 5

Poprzednik wyprzedał kilkaset mieszkań komunalnych za 2-5 procent wartości, wielu się obłowiło i z zyskiem odsprzedało dalej. Ten buduje klitki 24 m . Co z tymi naszymi włodarzami nie hallo? Każdy kandydat na burmistrza powinien przejść badania psychologiczne przed wyborami, wtedy byłoby łatwiej. Nam łatwiej. 18:53, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TedTed

10 1

Mieszkania o wymiarach od 24m do 40m to najbardziej chodliwe mieszkania w Polsce. 20:19, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pinkpink

1 0

Według prawa budowlanego powierzchnia mieszkania musi wynosić minimum 25 m kw. 23:40, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%