Zamknij
REKLAMA

Wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców

08:53, 16.09.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Coraz więcej obcokrajowców legalnie pracuje w Polsce. Obecnie jest ich ponad 658 tys. Jeszcze dwa miesiące temu było ich o blisko 53 tys. mniej. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

„Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, większość stanowią obywatele Ukrainy, to 481 tys. Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 44, tys.  Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tys. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Również w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców. Obecnie jest ich blisko 22,7 tys. To prawie o 2 tys. więcej niż w czerwcu. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest ponad 18,3 tys. Kolejni, co do liczby są Białorusini (849), obywatele Mołdawii (540) i Gruzji (366) – wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ciekawe w naszym regionie pracują również mieszkańcy z innych zakątków świata. To osoby pochodzące m.in.  z Chin, Mongolii czy Meksyku – dodaje rzeczniczka.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich, bo zaledwie
3 proc. decyduje się na własny biznes.  Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się jedynie 596 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Białorusini.

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 31.08.2020 r.)

  • Oddział ZUS w Bydgoszczy – 14 402 ( w tym 12 030 Ukraińców)
  • Oddział ZUS w Toruniu – 8 284 ( w tym 6 307 Ukraińców)

 

Materiał: Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA