Zamknij

Anna Piotrowska kieruje Oddziałem Fizjoterapii w chełmińskim ZOZ. Opowiedziała o nowych możliwościach dla pacjentów

11:10, 10.09.2020 J.P Aktualizacja: 14:50, 10.09.2020
Skomentuj

Nowym koordynatorem na Oddziale Fizjoterapii została Pani mgr Anna Piotrowska. Dziś zapytaliśmy o zakres usług dla pacjentów, nowe możliwości zabiegowe oraz wizję rozwoju.

Zaczynając rozmowę o Oddziale Fizjoterapii nie sposób pominąć osoby, która stworzyła ten oddział od podstaw. Wniosła i przekazała swoje doświadczenie oraz wprowadziła atmosferę życzliwości i ciepła wśród personelu.                                                                            

-A.P  W ZOZ Chełmno Dział Fizjoterapii istnieje od 1998r. Jego wieloletnim kierownikiem była Pani mgr Jarosława Porczyńska. Sama miałam z nią przyjemność pracować ponad 15 lat. Jako nasza  przełożona była wyjątkową osobą. Śmiało można powiedzieć, że zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie. A uśmiech, charyzma i życzliwość do drugiego człowieka - to wyjątkowe cechy, które przekazywała nam wszystkim, co oczywiście przekładało się również na pracę z pacjentami. 

 

Od jakiego czasu jest Pani koordynatorem oddziału i jaka jest Pani specjalizacja?              

A.P  Ukończyłam studia magisterskie w 2003. Od tamtego czasu pracuję w chełmińskim szpitalu i podnoszę swoje kompetencje. Następnie podjęłam 4 letnie studia specjalizacyjne i uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii. Od marca tego roku pełniłam obowiązki koordynatora, natomiast od 01.08.2020 jestem nim na czas określony, zgodnie z podpisaną z ZOZ umową.

Aby trafić na zabiegi wykonywane przez pracowników działu fizjoterapii potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie muszą one być przez niego określone. Jak więc wygląda pierwszy kontakt z pacjentem z Waszej strony?                                                                                                                               

A.P W związku z wejściem w życie  ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wprowadzone zostały zmiany w organizacji naszej pracy. W pierwszym dniu zabiegowym przeprowadzana jest tzw. WIZYTA FIZJOTERAPEUTYCZNA. Odbywa się wówczas wywiad z pacjentem na temat chorób, dolegliwości bólowych oraz ograniczeń w funkcjonowaniu podczas dnia codziennego. Następnie to fizjoterapeuta zleca pacjentowi zabiegi. Są one dobierane w taki sposób, aby proces usprawniania był jak najbardziej efektywny. Szczególną uwagę przykładamy do ćwiczeń usprawniających, gdyż ruch to najlepszy lek. Oczywiście wspomagająco stosujemy również zabiegi fizykoterapeutyczne. Po 10-cio dniowym cyklu leczenia ponownie przeprowadzana jest wizyta, podczas której oceniamy efekt wspólnej pracy z pacjentem. Wtedy wydajemy zaświadczenie do lekarza kierującego o rodzaju wykonywanych zabiegów i ich efektywności.  Aby móc określić rodzaj zabiegów trzeba być mgr z minimum  3 letnim doświadczeniem lub być specjalistą fizjoterapii.    

Jaki zakres świadczeń jest wykonywany w ramach rehabilitacji?           

A.P Chciałabym zacząć od tego, że przyjmujemy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wykonujemy elektroterapię, laseroterapię. hydroterapię, szeroką gamę kinezyterapii oraz masaż leczniczy. 

Jak długo czeka się obecnie na zabiegi? 

A.P. Niestety ze smutkiem muszę przyznać, że czas oczekiwania na zabiegi jest dość długi. Bywa to związane z tym, że mamy bardzo duże zainteresowanie pacjentów fizjoterapią w powiecie chełmińskim. W chwili obecnej terminy są na styczeń przyszłego roku. Ważne jest jednak to, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem (gdzie w pkt 7 i 8 jest wskazanie na TAK) przyjmowane są poza kolejnością, z pominięciem limitów. Wymagane jest przy tym okazanie kopii orzeczenia. Istnieje również możliwość wykonywania zabiegów komercyjnych, na które pacjent nie potrzebuje skierowania. Sama wizyta, o której już wspominaliśmy, tzw. wizyta fizjoterapeutyczna jest bezpłatna.   

Jaka jest Pani wizja rozwoju oddziału, jakie są możliwości?                                                            

A.P Oczywiście planujemy się rozwijać, wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. W planach mamy doposażenie oddziału w nowy aparat, znany jako fala uderzeniowa. Bywa czasami tak, że już przy pierwszym zabiegu z wykorzystaniem tego aparatu pacjenci odczuwają ulgę. Działa on bowiem przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Urazy, w których wykorzystuje się aparat, to ostrogi kości piętowej, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, uszkodzenie stożka rotatorów. Są to zabiegi fizykalne. Niestety zabiegi te nie są pokrywane przez NFZ, więc będą one wykonywanie odpłatnie. Nie trzeba będzie jednak jeździć do innych miast, ani poświęcać na dojazdy sporo czasu. W innych miejscowościach za usługę również musimy zapłacić, więc lepiej zabiegi wykorzystać w Chełmnie.

Dziękuję za rozmowę.

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CchCch

7 0

Wracamy do normalności? Jakie to miłe, kiedy w tak ciepłych słowach pisze się o człowieku, który stworzył ten oddział. Pani Jaroslawo może być Pani dumna. 06:13, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%