Zamknij
REKLAMA

Otwarcie wystawy czasowej: 100 - lecie powrotu Chełmna do Polski

14:33, 14.01.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej "100 - lecie powrotu Chełmna do Polski", które odbędzie się dnia 29 stycznia 2020 (środa) o godz. 16.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza. 

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2020 r.

Fot. w załączeniu: Powitanie gen. Józefa Hallera na Rynku w Chełmnie 29 stycznia 1920, fot. Carl Eller, Fot. zbiory Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie.


Dzień 11 listopada 1918 roku tak ważny dla Warszawy czy Krakowa nie był jeszcze dniem wolności dla Chełmna
i całego Pomorza. Tereny te były okupowane przez oddziały Grenzschutzu, a przez kolejnych 14 miesięcy Polacy znacznie wzmogli swoją działalność narodową. W Chełmnie aktywnie rozpoczęła swe funkcjonowanie Powiatowa Rada Ludowa, która stała się reprezentantem interesów ludności polskiej, a wybory do jej składu odbyły się już 24 listopada 1918 roku. Po wydaniu odpowiednich zarządzeń przewidywano, że wojsko polskie wkroczy do Chełmna w dniu 22 stycznia 1920 roku. O godzinie 2 w południe na Placu Wolności zebrały się wszystkie chełmińskie towarzystwa, cechy rzemieślnicze i liczne organizacje, by w uroczystej defiladzie przejść na Rynek i tu oczekiwać wojska polskiego. Punktualnie o godzinie 16.00 w dniu 22 stycznia 1920 roku do miasta zaczęły wkraczać pierwsze oddziały polskie pod dowództwem pułkownika Mariana Januszajtisa. Uroczystości na Rynku zakończyły się paradą wojsk polskich, których do miasta przybyło około 2000. Po paradzie wojsko udało się do koszar, gdzie przyjmowały je reprezentacje miasta. Tydzień później tj. w dniu 29 stycznia 1920 roku do Chełmna przybył sam „błękitny generał” Józef Hallera na którego również entuzjastycznie oczekiwało społeczeństwo Chełmna.

Serdecznie zapraszamy
Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie
 


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA