Zamknij
REKLAMA

Rozmawiamy o rozwoju e-administracji

09:01, 02.12.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

Kujawsko-pomorscy samorządowcy oraz eksperci i przedstawiciele unijnych instytucji rozmawiać będą na temat zagadnień związanych z e-administracją, przede wszystkim o rozwiązaniach i narzędziach informatycznych dedykowanych usługom publicznym. W środę (4 listopada) w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego odbędzie się V Forum Rozwoju Miast i Regionów. Rejestracja online.

- Cyfrowe narzędzia, które obecnie wyznaczają kierunki rozwoju w wielu dziedzinach życia, są coraz częściej używane w relacji obywatel-urząd, także w naszym regionie. To oczywiście ułatwia dostęp do zasobów i informacji oraz załatwianie spraw. Rozmawiać będziemy nie tylko o samej cyfryzacji, ale też jej najlepszych przykładach w kraju i w Europie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W wystąpieniach eksperckich znajdą się m.in. informacje na temat cyfryzacyjnych projektów dotyczących zarządzania informacjami i danymi publicznymi realizowanymi w polskich miastach i gminach oraz rozwiązaniach stosowanych w krajach Unii Europejskiej na przykładzie holenderskiej gminy Molenlanden. Będzie też mowa o naszym projekcie – Infostradzie Kujaw i Pomorza, która jest regionalnym systemem administracji elektronicznej, umożliwiającym załatwianie spraw urzędowych online i dostęp do administrowanych przez samorządy publicznych zasobów, m. in. map, rejestrów i ewidencji.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja książki "Cyfryzacja w miastach - idea, koncepcje i wdrożenia" wydanej przy współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Program spotkania

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora oraz tutaj.

Infostrada Kujaw i Pomorza to projekt z dziedziny e-administracji, którego pierwszy etap sfinansowaliśmy ze środków naszego RPO 2007-2014. Partnerami samorządu województwa było w nim 135 jednostek samorządu terytorialnego w całym regionie. Powstał ogólnoregionalny system e-administracyjny oraz cyfrowy system informacji przestrzennej. Na pierwszy z tych segmentów składają się m. in. regionalny biuletyn informacji publicznej, platforma wymiany informacji między urzędami i system elektronicznej skrzynki podawczej zintegrowany z rządowym ePUAP-em. Drugi pozwala na przeglądanie map i zdjęć lotniczych, informacji zgromadzonych w ewidencji gruntów i dokumentów planistycznych bez ruszania się z fotela w domu czy biurze.

Realizowany obecnie drugi etap, finansowana z puli RPO 2014-2020 Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0, to rozbudowa tych narzędzi i zasobów, prowadzona wspólnie przez samorząd województwa i 110 samorządy powiatowe i gminne. Zasadnicza część to rozbudowa i modernizacja geoportalu oraz związanych z nim zasobów i funkcjonalności, a także powiązanie systemów informacji przestrzennej i elektronicznego obiegu dokumentów. Powstaną też platformy miejskie z modułami do prowadzenia konsultacji społecznych umożliwiającymi zgłaszanie projektów i głosowanie. Uruchamiane są także indywidualne geoportale poszczególnych jednostek, systemy udostępniania dokumentacji i aplikacji mobilnych. Strona programu z informacją o aktualnych wydarzeniach.

 Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA