Zamknij
REKLAMA

Jubileusz 25-lecia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Księży Pallotynów

17:02, 05.10.2019 | J.P
Skomentuj
REKLAMA

Uroczyste obchody 25-lecia Katolickich Szkół w Chełmnie skłaniają do podróży w czasie oraz radowania się z owoców dotychczasowej pracy. Ta właśnie wyjątkowa rocznica stanowi okazję do podsumowania sukcesów. A Jubileusz zastał szkołę w remoncie, który obecnie przeprowadzany jest na terenie obiektu. 5 października zorganizowano całodniowy cykl imprez, w celu uświetnienia tego wyjątkowego dnia.

Pierwszym akcentem świętowania była Msza święta w kościele św. Józefa, podczas której poświęcono sztandar Szkoły i pasowano nowych uczniów klas pierwszych. Następnie w kinoteatrze Rondo odbyło się spotkanie inauguracyjne, a podczas niego cały szereg wspomnień, podziękowań i okolicznościowych przemówień. W trakcie uroczystości Dyrektor Placówki ks. Paweł Orpik otrzymał Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznany przez Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz inne pamiątkowe prezenty.

Tradycja szkolnictwa katolickiego w Chełmnie sięga początków XIX wieku i jest związana ze Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego. Pallotyni trafili do Chełmna dzięki propozycji ks, biskupa Stanisława Okoniewskiego. Początkowo wydzierżawiali dom przy ul. Kościuszki 4. Tutaj powstało Gimnazjum, które rozpoczęło swoją działalność 5.09.1931 i przyjęło nazwę "Małe Seminarium Księży Pallotynów im. św, Józefa". W 1936 roku wybudowano obecny budynek szkoły. Podczas II wojny światowej zajęli go Niemcy, a po wojnie był tam szpital pulmonologiczny. W 1944 Pallotyni odzyskali budynek i od tego własnie czasu mieści się tutaj katolickie Liceum Ogólnokształcące Księży Pallotynów Collegium Culmense. Inicjatorem i założycielem Szkoły był ks. Piotr Jankowski. 

W dzisiejszych czasach Placówka ma piękne hasła przewodnie:

"Wiedza pomaga osiągnąć niemożliwe"

"Wychowanie kształtuje naszą osobowość"

"Wiara sprawia, że wszystko jest możliwe"

"Tradycja czyni nas wyjątkowymi"

"Wspólnota daje odwagę, by realizować marzenia"

Dla potocznie nazywanego "Katolika" składamy najserdeczniejsze życzenia, wielu jeszcze tak sympatycznych Jubileuszy i wszystkiego dobrego dla Wychowanków oraz Kadry Szkolnej.

 

.

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA