Niebawem w Chełmnie zostanie otwarty nowy pasaż handlowy. O istotne informacje na ten temat poprosiliśmy Fabiana Eryka Barbarowicza - Dyrektora Zarządzającego TUF Real Estate Polska.
Skąd nazwa TUF Park?
- Sama nazwa TUF Park nawiązuje do grupy TUF. Identyfikowała ona firmę jako podmiot realizujący inwestycję. W chwili obecnej, określamy tą inwestycję jako Pasaż Chełmiński, gdyż naszym zdaniem idealnie odzwierciedla ona specyfikę realizowanego projektu. Obiekt w Chełmnie powstał z potrzeby dostosowania się do potrzeb lokalnej społeczności jak i charakterystyki obiektu. Park Handlowy w Chełmnie przy ulicy Polnej 18 będzie oficjalnie nazywał się Pasażem Chełmińskim.
Pamięta Pan początek przedsięwzięcia?
Była to połowa 2017r. Zabezpieczyliśmy wówczas grunty pod budowę parku handlowego. Jako TUF Real Estate w całości realizujemy proces inwestycyjny - zaczynając od znalezienia dogodnej lokalizacji pod inwestycję, poprzez projekt architektoniczny, aż do pozyskania środków finansowych.
Skąd pomysł na tego typu przedsięwzięcie?
W ramach działalności grupy TUF posiadaliśmy nadwyżki finansowe. Chcieliśmy, aby były one ulokowane w instrumenty o dobrych stopach zwrotu, stąd realizacja tego projektu. Nasze środki pozwoliły nam rozpocząć przedsięwzięcie w Chełmnie. W dalszej części jego realizacji wykorzystujemy fundusze pozyskane z banku. W tego typu projektach jest to sprawdzony i bezpieczny model.
Proszę powiedzieć coś o samym TUF Parku lub jak Pan sam określił Pasażu Chełmińskim.
Pasaż to ciąg handlowy o łącznej powierzchni ponad 5,8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Parking docelowo przystosowany jest na przyjęcie 170 samochodów. Będą się w nim znajdowały sklepy nowych oraz już istniejących firm - działających na rynku chełmińskim.
W związku z tym nasuwa się kolejne pytanie. W ilu procentach wynajęta jest już powierzchnia oraz jakie marki znajdą tu swoje miejsce?
Mogę śmiało powiedzieć, że prawie całość jest już rozdysponowana. Pozostała wolna przestrzeń to ok 50 m2. Z marek funkcjonujących już na chełmińskim rynku będą: Pepco, Biedronka, Rossmann, Media Expert, Plus GSM, Gzella. Z nowości pojawią się : Dealz, CCC, Martes Sport, KiK. Swój oddział otworzy również placówka bankowa.
Czy oddanie obiektów do użytku nastąpi zgodnie z planowanym terminem?
Tak. Cała inwestycja przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Otwarcie Pasażu Chełmińskiego planujemy na koniec listopada, ewentualnie początek grudnia.
Jakie duże inne inwestycje są prowadzone przez Waszą firmę?
W chwili obecnej w województwie warminsko-mazurskim, a konkretnie w Lidzbarku Warmińskim, rozpoczynamy budowę praktycznie bliźniaczego obiektu. Jego powierzchnia to 6 tys m2. Niedawno otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Pierwsze prace zaczynamy jeszcze jesienią, a otwarcie obiektu planowane jest na przyszły rok.
Jako firma swoją uwagę skupiamy na miastach powiatowych - zwłaszcza tych, które nie mają tego typu miejsc. Zarówno Chełmno jak i Lidzbark Warmiński są do siebie pod tym względem podobne. Ze swojej strony chciałbym zaprosić do współpracy osoby, biura, pośrednictwa nieruchomości lub firmy dysponujące gruntami pod zabudowę komercyjną ([email protected]l).
Jest Pan Dyrektorem Zarządzającym TUF Real Estate Polska. Kto zatem pod Pana nieobecność nadzoruje całość prac inwestycyjnych?
Tak, to prawda, że nie zawsze mogę być na miejscu. Pod moją nieobecność całość inwestycji nadzoruje zespół Marka Barbarowicza, który jest Inwestorem Zastępczym ds. budowy. Spędza on na budowie kilka dni w tygodniu. Współpracuję również z Panią Natalią Motylewską (N-Des-Projekt Biuro Projektowe), która sprawuje nadzór techniczny z ramienia Inwestora oraz Wiesławem Perlikiem – inspektorem nadzoru. Poza tym cały czas na budowie jest liczna grupa z ramienia Generalnego Wykonawcy firmy ILHO.
Dziękuję za rozmowę.
1 4
Ja osobiście proponuję nazwę "Krzyżacki Pasaż Handlowy im. Ulrika von Jungingena". ?