Zamknij

Rowerem po Polsce: najpopularniejsze szlaki, które warto pokonać

09:09, 20.09.2019 Aktualizacja: 09:12, 20.09.2019
Skomentuj

W naszym kraju znajduje się mnóstwo tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Niektóre są przeznaczone dla zawodowców, ale istnieją też łatwiejsze dla amatorów wycieczek na dwóch kółkach. Wszystkie razem umożliwiają przejechanie Polski wzdłuż i wszerz, odwiedzając po drodze liczne zabytki i przeróżne krajobrazy. Jakie szlaki są najpopularniejsze? Dadelo.pl poprosiło o pomoc internautów w tej sprawie. Na podstawie zebranych głosów powstało zestawienie, odpowiadające na to pytanie. Wśród odpowiedzi pojawiała się również Wiślana Trasa Rowerowa, przebiegająca między innymi przez województwo kujawsko-pomorskie, w tym również Chełmno.

Rowerem z Pomorza do Małopolski

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt, który docelowo ma liczyć około 1200 kilometrów i łączyć północ z południem Polski. Jak sama nazwa wskazuje, szlak ma przebiegać po obu stronach rzeki Wisły, między innymi koroną wałów przeciwpowodziowych. Obecnie gotowe są odcinki w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim (80 kilometrów) i małopolskim (230 kilometrów), natomiast w pomorskim od 2017 roku trwa budowa. Ze względu na zróżnicowaną nawierzchnię całej ścieżki, jej poziom trudności można ocenić na średniozaawansowany. W taką podróż oprócz dobrego nastawia, warto zabrać ze sobą też rower trekkingowy, MTB lub gravel.

Trasa biegnąca przez województwo kujawsko-pomorskie ma dwa warianty. Prowadzi ona lewą (238 kilometrów) lub prawą (212 kilometrów) stroną Wisły. Gdzie rozpocząć podróż? Opcje też są dwie – albo od Dobrzynia nad Wisłą do okolic Grudziądza lub z Włocławka do miejscowości Nowe albo odwrotnie. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy – po drodze znajduje się wiele ciekawych miejsc, w których warto zatrzymać się na dłuższy odpoczynek. Jednym z nich bez wątpienia jest Chełmno. Dla pasjonatów historii i zabytkowej architektury znajdują się tam Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek oraz Brama Grudziądzka – to obowiązkowe punkty na mapie. Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

Na nocleg można zatrzymać się w większych miastach – w Bydgoszczy lub Toruniu. Alternatywą są również pola namiotowe w Ciechocinku, Świeciu czy Grudziądzu.

Jakie inne szlaki znalazły się na liście najpopularniejszych szlaków w Polsce?

Głosami ankietowanych w zestawieniu pojawił się również szlak Green Velo. To ogromne przedsięwzięcie liczące blisko 2000 kilometrów długości. Przechodzi on przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Na jego pokonanie potrzeba około trzech tygodni. Trasa została oceniona jako trudna, ze względu na odległość. W takiej podróży najlepiej spisują się rowery trekkingowe, MTB oraz gravele.

Zwolennicy przebywania nad morzem, mogą spróbować przemierzyć szlak Blue Velo lub R10 wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Pierwszy z tych odcinków ma długość 46,5 kilometra i przebiega przez województwo zachodniopomorskie. To trasa, która wiedzie głównie przez asfalt więc bardzo łatwo ją pokonać nawet rowerem szosowym.  Druga z tych tras prowadzi ze Świnoujścia na Hel, a jej największą trudność stanowi odległość.

W zestawieniu Dadelo.pl znalazł się również Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd o długości 186 kilometrów. Cały Szlak Orlich Gniazd w 2012 roku została uznany najlepszym produktem turystycznym Polski. Wiedzie on przez dwa województwa: śląskie i małopolskie. Nie brakuje tutaj wyasfaltowanych dróg, połączonych z piaszczystymi odcinkami.

Więcej informacji na temat tras rowerowych w Polsce znaleźć można w artykule Najlepsze szlaki rowerowe – na dwóch kółkach przez Polskę

Materiał: Patrycja Adamczyk, dadelo.pl


 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%