Zamknij

W Warszawie upamiętniono poległych policjantów. Wśród nich asp. Marek Mieczkowski z KPP Chełmno

15:22, 24.07.2019 Aktualizacja: 15:35, 24.07.2019
Skomentuj

Każdego roku, jednym z najważniejszych momentów podczas obchodów Święta Policji jest uroczystość odbywająca się przed Tablicą Pamięci oraz złożenie wieńców przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska". Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszający i podniosły moment, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. W tym roku uroczystość ta miała wymiar szczególny, gdyż odbyła się w setną rocznicę powołania Policji Państwowej.

W ceremonii odsłonięcia tabliczek czterech policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli zginęli w czasie służby, uczestniczyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, jego zastępcy: nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Kamil Bracha, Krajowy Duszpasterz Policji ks. bp Józef Guzdek, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Jerzy Pańkowski, komendanci wojewódzcy / stołeczny Policji, kierownictwo KGP, Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Irena Zając, Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło, kapelani policyjni a także rodziny policjantów, których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci.

Po złożeniu meldunku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji do Księgi Pamięci wpisano nazwiska poległych policjantów i odczytano karty pamięci prezentujące ich sylwetki. Rodzinom i jednostkom, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazano karty pamięci i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji.

Rodziny odsłoniły tabliczki epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy stracili życie na służbie.

Krajowy Duszpasterz Policji i Prawosławny Ordynariusz Wojskowy poprowadzili modlitwę w intencji poległych policjantów. Po modlitwie złożono wiązanki kwiatów, odegrano melodię „Śpij kolego” i uczczono pamięć wszystkich poległych minutą ciszy.

Dzisiaj w Komendzie Głównej Policji złożono też wieńce pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, który znajduje się przed gmachem Komendy Głównej Policji. To właśnie tu złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

Także dziś, o godzinie 16.00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza święta w intencji poległych policjantów, w której uczestniczyć będą rodziny poległych, kierownictwo Policji, komendanci wojewódzcy i komendanci szkół Policji, a także Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Sylwetki poległych policjantów, których nazwiska wpisano do Księgi Pamięci:

Materiał: KPP Chełmno

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%