Zamknij

Akcja żonkil: łączy nas pamięć. Rocznica powstania w getcie warszawskim

14:28, 16.05.2019 Aktualizacja: 14:35, 16.05.2019
Skomentuj

16 maja przypada rocznica zakończenia powstania w getcie warszawskim (19 IV – 16  V 1943), zorganizowanego przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy w związku z tym uczniowie dwóch szkół: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie i Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie  zrealizowali Akcję Żonkil polegającą na rozdaniu mieszkańcom Chełmna żółtych kwiatów - symboli szacunku i pamięci o powstaniu i dołączonych do nich ulotek informacyjnych o samym przebiegu tego zrywu polskich Żydów.

19 IV 1943 r. rozpoczęło się powstanie zorganizowane przez kilkuset słabo uzbrojonych bojowników, którzy uczynili to po to by  zamanifestować wolę życia i jednocześnie dokonać wyboru drogi własnej śmierci. Powstanie było pierwszym miejskim zrywem w okupowanej przez Niemców Europie.  Powstańcy nie mając szansy na wygraną, chcieli po prostu z bronią w ręku odpowiedzieć na realizowane przez III Rzeszę ludobójstwo.

Liczbę ofiar getta w Warszawie ocenia się na ponad 400 tys., z czego około 300 tys. zamordowano w obozie zagłady w Treblince.

W czasie walk zginął dowódca powstania Mordechaj Anielewicz popełniając samobójstwo wraz z towarzyszami w otoczonym przez hitlerowców bunkrze.

Poprzez rozdawanie kwiatów i ulotek chcieliśmy o tym fakcie przypomnieć mieszkańcom Chełmna, a także podkreślić, iż Żydzi, którzy podjęli walkę z Niemcami, byli obywatelami państwa polskiego. Warto o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, gdy nasze wzajemne polsko – żydowskie stosunki są mocno napięte.

Wierzymy, że wspólna pamięć może być fundamentem  przyszłego porozumienia. Jak mawiał Józef Mackiewicz tylko prawda jest ciekawa i mamy nadzieję, że  jej poznanie może nas zaimpregnować na wszelkiego rodzaju totalitaryzmy.

Materiał: Piotr Sołtysiak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mieszmiesz

1 0

Znam też historie Mordechaja Rumkowskiego ale jego to nie chcecie poznać co? 01:47, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%